Záhrada v kopci

A je zamknuté

Pár dní po tom, ako sme sa stali vlastníkmi pozemku aj podľa úradného dokumentu, som konečne mal vo vrecku kľúč od brány aj domu. Nie, že by mi ho predchádzajúci majiteľ skôr nechcel dať. Jednoducho dom bol iba zatvorený, bez zámku a na bránke bola prehodená retiazka, aby sa bránka neotvárala. Ktokoľvek mohol kedykoľvek vojsť. A možno aj vošiel, či skôr prešiel.

Mal som taký pocit, že v tráve za ohradou na vrchu kopca je vychodený chodníček nie len okolo ohrady, ale aj cez ňu a dole na dvor. Pravdepodobne si pár ľudí párkrát skrátilo cestu (odkiaľ?) cez našu záhradu a dvor, prešli popri ovciach a cez bránku vyšli na ulicu.

V dome okrem sena nebolo nič. čo by mohlo niekoho zaujímať natoľko, že sa chcel toho stať vlastníkom. No my predsa len uvažujeme v domčeku umiestniť nejaké záhradkárske náradie a pomôcky a určite budem lepšie spávať, keď bude na dverách poctivý zámok. Pre istotu 😉

dvere1

Keďže sa jedná o starý dom, zmeral som si rozmery dverí a drevených zárubní okolo kamenných stien a dal sa do miestnych predajní nakúpiť petlice. Pôvodne sa dvere zatvárali a zamkýnali na železný kľúč a kovový zámok, ale keďže v dome nebývame trvale, zdá sa mi takéto zabezpečenie na dnešnú situáciu dosť málo. No žiadnu petlicu, ktorú by som bez problémov namontoval a nebál sa jej ľahkého vylomenia, som v žiadnej predajni ani na internete nenašiel. Neostávalo nič iné, len si zase všetko vyrobiť sám.

Použil som kúpené petlice a k nim som si v predajni vybral pár kúskov „železa“. V garáži za pomoci zveráka a kladiva som oceľ ohol do pravého uhla, v dielni zvŕtal a spojil petlicu a pomocný oblúk. Potom už neostávalo, len namontovať petlicu skrz drevenú zárubňu a kamennú stenu, druhú časť petlice za pomoci veľkej kovovej podložky na dvere. Pre zlý stav elektroinštalácie v dome používam akumulátorové náradie, pomohol som si vidiovými vrtákmi. Najprv som si cez stenu predvŕtal šestku dierku, potom rozšíril na desať milimetrov väčším vrtákom a nakoniec si pomohol dlhou dvanástkou. Pomocný oblúk je istený aj druhou skrutkou a petlica na dverách je tiež zaistená, detaily si s dovolením nechám pre seba 😉

dvere

Aby brána bola tiež dobre zaistená, kúpil som asi pol metra silnejšej reťaze a navliekol ju do širokej plastovej bužírky, ktorú som mal doma z minulosti. Nech zbytočne reťaz nenarušuje farebný povrch brány (ktorý musím najprv na starú bránu naniesť).

Kým som vyrobil petlicu a namontoval ju, dorazili do spriatelenej predajne objednané visacie zámky s tvrdeným strmeňom na jeden kľúč. Takže pri odchode zo záhrady som zavrel dvere, zaklapol petlicu, nasadil FABku a zamkol ju. Potom som prevliekol reťaz cez bránu, nasadil ďalšiu FABku a opäť zamkol.

A je zamknuté. Môžeme ísť spokojne domov.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.