Záhrada v kopci

Aj priesady robíme na dvakrát

Doba je zlá, ako by povedal pesimista, doba je ťažká, ako by povedal realista. Nedá sa proti tomu bojovať, treba sa prispôsobiť, hovorím často ja. Teda hovorím to na veci, ktoré nedokážem ovplyvniť. Práca v IT ma naučila redundantnosti a tú aplikujem aj pri práci v záhrade. Skrátka všetko zálohujeme.

A tak máme dvojmo nie len vŕtačku či rýľ (každé s trošku inými parametrami, ale vzájomne zastupiteľné), rovnako tak sekerku či kladivo máme po dve. Dva máme aj vyvýšené záhony aj záhony Rozuma. Dokonca aj domy už máme dva 😮

Najväčším rizikom pre priesady zeleniny, ktorá sa predpestováva mimo záhony, je náhly mráz. Zvyčajne v polovici mája, ale tu už nikto nič negarantuje 😮 Takže náhly pokles vonkajších teplôt môže prísť o týždeň neskôr alebo aj tri týždne pred obvyklým dátumom z pranostík, teda z dlhodobých pozorovaní. Čo sa s tým dá robiť?

To záleží od toho, či ste pesimista alebo optimista. Alebo praktik. Každý rok sa snažíme zachytiť zavčasu informáciu, ako to bude s májom a mrazmi a keď sa dá, vysadíme priesady do záhonov už skôr, najčastejšie v polovici apríla. Vtedy už býva relatívne teplo cez deň, v noci občas ale chladnejšie ale nie mráz. Vysadíme ale najviac polovicu z plánovaného počtu pestovaných koreňov, druhá zostáva v kelímkoch.

Neskôr sa stanú dve veci. Príde, zvyčajne uprostred mája, v noci ochladenie a mráz zničí väčšinu priesad. Tie, ktoré prežijú, potrebujú až niekoľko týždňov, aby sa spamätali a pokračovali v obvyklom raste. Keď sa vráti normálne počasie a nočné mrazy už nehrozia, vysadíme druhú polovicu priesad.

Alebo mrazy neprídu, priesady bujnejú a majú sa k svetu a v polovici mája, po zmrznutých, ktorí sa kdesi zatárali, vysadíme druhú polovicu priesad.

Všetky papriky, paradajky, uhorky, ačokče, lufy či tekvice vysieva Olinka z vlastného osiva z vlastných dopestovaných plodín. Takže s nimi nemáme nijaký priamy náklad ani nijaké priame straty v prípade zničenia mrazom. Keďže z každej plodiny pestujeme najviac nižšie desiatky kusov, takmer vždy nám ostanú nejaké nepoužité priesady navyše. Pre prípad, že by sa predsa len tí zmrznutí dostavili a sadenice na záhonoch zničili. Alebo pre tých z našich známych, ktorí vždy vsadia na jednu kartu, dajú všetky vajcia do jedného košíka 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.