Záhrada v kopci

Ďalšia kosačka v našej záhrade

Jeden by si povedal, že v malej záhrade mu stačí malá kosačka a vo veľkej veľká. No prax časom ukáže, že to nie je celkom tak a tých kosačiek by sa možno zišlo aj trochu viac. A tak aj v našej záhradkárskej výbave máme novú motorovú posilu.

Začali sme presne v duchu úvodnej vety tohto článku. Do malej záhrady, kde na štyroch ároch stáli nie len stromy, záhony a chatka, ale aj vinohrad, teda na trávu veľa miesto neostalo, zato bola kade tade a kosenie dosť trvalo, kým Olinka všetky kúty záhrady od trávy povymetala, mala malú kosačku, strunový vyžínač s dvojtaktným motorom. Malá, ľahká a obratná, no aj slabá. Slabý motorček a tenká struna. Akurát do tej členitej záhradky.

Keď sme kúpili túto záhradu, bolo jasné, že s takouto malou kosačkou tu veľa vody nenamútime. Vyhliadli sme si Zipper motorovú kosu a aj napriek počiatočným problémom sa osvedčila, minimálne čo do výberu výkonu k ploche záhrady a kosenej tráve. Asi som taký kutilský záhradkár, keď mi problémy ZiMOS 125 nevadia a viem ich hravo odstrániť, ako podotkol kamarát.

Ako sa neskôr ukázalo, dve kosačky nám nestačia. Veľkým Zipperom sa ľahko pokosia súvislé plochy aj vysokej trávy, ale okolo plotov alebo stromov je to predsa len robustný stroj a chcelo by to niečo jemnejšie a obratnejšie 😉 A malý dvadsaťdva kubíkový vyžínač je zase slabý. Dobrý je okolo kvetov a stromčekov, ale chcelo by to niečo výkonnejšie. Niečo medzi.

Preštudoval som si dostupné kosačky a ich parametre a vybrali sme stroj s motorom 32 ccm, ale výkonom 1,15 kW, lebo sa vyrábajú s rovnakým objemom aj slabšie, so silou pod 1 kW. Do záhrady sme si priniesli škatuľu, v ktorej bola naša nová kosačka rozložená. Keďže som ten kutilský záhradkár, jej zloženie mi netrvalo dlho.

Kosačka Fieldmann FZS 3020 B

Zvolili sme jednu z lacnejších kosačiek na trhu. Načo kupovať drahý značkový stroj, ktorý naozaj vydrží roky, keď jeho servis a údržba stojí veľa peňazí a po ôsmych rokoch nezoženiete drobnú súčiastku a musíte v podstate dobrý krovinorez vyhodiť a aj tak kúpiť nový. Raz nám takáto skúsenosť stačila. Rozhodli sme sa pre opačný postup, reflektujúci súčasný konzumný svet. Kúpime si lacnú kosačku a po pár rokoch ju jednoducho vymeníme, žiadne veľké opravy. Až taký veľký kutil zase nie som 😉

Nová kosačka po rozbalení

Po skúsenostiach so Zipperom, čo je pri pohľade na motor a prevod v podstate väčší brat z rovnakej rodiny hromadne vyrábaných komponentov, som rovno vymenil lacnú a nepraktickú hlavu na strunu za poriadnu, takže sa mi nenamotáva tráva a ľahko sa dopĺňa nová struna. Dodávaný popruh na chrbát, ktorý pôsobí skôr ako zvieracia kazajka, som vymenil za obyčajný ramenný popruh a nová kosačka mohla ukázať, čo vie.

Nová kosačka je pripravená na používanie

Zmes paliva 1:25 je rovnaká, ako do Zippera. Na plný plyn kosí Fieldmann FZS 3020 B ako divý, ale dokáže aj na pol plynu, pri nižšej hlučnosti, kosiť jemne a presne ako žiletka aj okolo záhonov alebo vo vinohrade.

Myslím, že sme sa objemom a najmä výkonom trafili presne medzi malý vyžínač na jemnú prácu a silného Zippera na planýrovanie veľkých plôch. Keď potrebujeme pokosiť vysokú trávu, ale na menšej ploche, celkom rád si zoberiem Fieldmanna namiesto Zippera. Je to operatívnejšie, rýchlejšie a mám s ním menej čistenia, ako s kosačkou na podvozku. Navyše má po mne potom Olinka menej dokášania svojou malou kosačkou.

P.S. Kosačku Fieldmann FSZ 3020 B sme síce kúpili koncom apríla, ale doteraz som nemal čas o tom napísať. To len tak, aby ste si nemysleli, že sme kúpili novú kosačku v zime, kedy ju nie je treba. Hoci ani to by nemusel byť zlý nápad, ak sú v zime na takéto záhradné vybavenie akcie a zľavy 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Záhradník (Autor článku)

    Máme tu horúci jún 2021 a ja stále kosím s tou lacnou kosačkou, čo mala vydržať tri roky (klop,klop). Jediný problém je, že žerie tak málo benzínu, že na jednu nádrž kosím aj dve hodiny, kto to má vydržať.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.