Záhrada v kopci

Konečne máme vlastný medvedí cesnak

Neviem, či medvede jedia cesnak a či ho majú radi, ale názvom „medvedí cesnak“ je označovaná divo rastúca bylina, ktorej listy chuťou pripomínajú záhradný cesnak a vraj sú zdravé. V každom prípade sú obľúbené a aj my sme chceli v záhrade medvedí cesnak pestovať. Podarilo sa.

Medvedí cesnak je jarná bylina, cibuľovina a rastie na celkom špecifických miestach. Potrebuje vlhko, nie príliš veľa slnka. A k dispozícii je iba krátku dobu. Než sa túlať po lesoch a predháňať sa so susedmi, kto ho skôr objaví a natrhá sme chceli mať medvedí cesnak vo svojej záhrade. Pokúšali sme sa ho pestovať celkom dvakrát.

Prvý raz Olinka vysiala medvedí cesnak za prístrešok pri ovčíne, kde slnka bolo tak akurát, a aj vody nechýbalo. Pri likvidácii ovčína sme dávali veľký pozor, aby sme nestúpali medzi značky, ale cesnak nevyrástol.

Druhý pokus bol s cibuľkami. Olinkina mama kúpila medvedí cesnak v malom kvetináči v záhradníctve cestou na návštevu našej záhrady a Olinka dala cibuľky do tieňa za susedov prístavok, opäť do tienistého a vlhkého miesta. Túto jar sme netrpezlivo vyzerali, či sa nad zemou objavia lístky s typickou vôňou a chuťou.

medvedí cesnak

Koncom marca sa objavili prvé nesmelé lístky nad zemou. Zručným pohybom skúsenej bylinkárky Olinka ohmatala listy a privoňala, prsty bolo cítiť cesnakom.

medvedí cesnak

Keď sa nesmelá rastlinka trochu rozrástla, aj sme listy ochutnali. Chutia skutočne po cesnaku, tak protibozkávačsky. Zrejme sme trafili dobré stanovište, tu necháme medvedí cesnak trochu rozrásť a porast zbujnieť. Pochutnávať si na ňom budeme až potom, keď budeme mať istotu, že sa mu u nás darí a že ho je dostatok.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.