Záhrada v kopci

Kuriatka z vajíčiek nebudú

Sliepky chováme rýdzo z praktických dôvodov. Na vajíčka aj na mäso. A pri takomto chove je potrebné zabezpečiť pravidelnú obmenu chovaného kŕdľa. Doteraz som vždy kupoval či už mládky alebo malé kuriatka. No takáto cesta z hľadiska udržateľnosti k nezávislosti nevedie.

Nákup nosných alebo kombinovaných hybridov alebo aj čistokrvných sliepok dáva garanciu úžitkových vlastností, hoci najmä u hybridov sú vo výsledku veľmi ovplyvnené chovateľskými podmienkami. Nie len zložením krmiva, nie každý chce chovať kupovanými alebo na mieru vyrábanými zmeskami a premixami, čo výrazne dokáže narušiť ekonomiku chovu, ale aj teplotnými podmienkami kurína v rámci roka. Úžitkovosť hybridov takto klesá a približuje sa hodnotám „gazdovského mixu“, teda sliepkam zo dvora, kde nikto nevie, aká kombinácia vyjde zo súčasných sliepok a kohúta, vymeneného so susedom, aby nedochádzalo k príbuzenskej plemenitbe a tým aj degenerácii chovu, alebo kúpeného kdesi na jarmoku. Stačí ak sliepka nesie, veľa nezožerie. Potom ale treba viacej sliepok, čo ale znamená, že je aj viacej mäsa do hrnca. Takže ten „gazdovský mix“ nemusí byť až také zlé riešenie.

Už v minulosti sa mi stalo, že mi začali kvokať hybridy Dominant DarkShel. Mal som postupne dve kvočky z dvanástich nosníc, to nebola až taká „pohroma“, ako jedna z piatich. Z doterajších skúseností už totiž vieme, že pri našej spotrebe vajec v kuchyni a občasnému podarúnku desiatky niekomu zo známych či poskytovateľom služieb, je päť nosníc za hranicou existenčného minima. No vtedy som nebol odborne ani hmotne pripravený na chov kurčiat s kvočkou, tak to väčšinou vyriešili dve dávky Acylpyrínu.

Nasadíme pod kvočku

Povedal som si koncom minulého roka, kedy som mal vo veľkom kuríne desiatku „Pán Šedý“ s jarabým kohútom, a v malom kuríne päticu Dominantiek, že ak niektorá z nich zasadne, podložím jej vajíčka bielych Kalimero. A pripravil si mobilný kurín ako odchovňu s kvočkou.

Keď v marci jedna biela sliepka odmietala opustiť znáškové hniezdo, bolo ich v kuríne už len päť. V zime znášali málo a ako na potvoru, v posledných dvoch znáškach boli vajcia špinavé a jedno deformované. A zvyšné vajíčka v chladničke, pomiešané s tými od čiernych Dominant, čo žijú bez kohúta. Situáciu vyriešil Bazoš a na druhý deň som si zo susedného okresu doviezol tucet násadových vajec čiernych Barneveldiek. Dve z nich sa mi ale nepozdávali, tak som večer, po postupnom zohriatí vajec, podložil kvočke desiatku čiernych a doplnil dvomi vajíčkami od jej bielych kolegýň. A v noci, po tme, ju presťahoval do nového príbytku.

Súvisiace:  Konečne vajíčka!

Kvočka sedela, do výbehu, ktorý mala len pre seba, aby mala pokoj od ostatných sliepok, chodila len každý tretí deň. Vodu mala vždy čerstvú a krmivo som jej tiež dopĺňal. Dvadsiaty prvý deň stále sedela na vajciach, aj dvadsiaty druhý. A navečer vyšla von a zostala tam niekoľko hodín. A ďalší deň bola celý deň vonku. No žiadne pípanie sa z búdky neozývalo, vajíčka ležali v podstieľke.

Kam zmizli štyri vajíčka?

Tretí deň na obed som vajíčka z podstieľky vybral, to už bolo jasné, že z kuriatok nič nebude. Skončili na komposte, ani som nezisťoval, či zárodky zachladli alebo boli vajcia neoplodnené. Bolo ich však len osem! Pod kvočkou som našiel kúsok škrupiny z vajca. Možno ho náhodou rozšliapla? Ale kde sú zvyšné tri? A prečo podstieľka nie je polepená obsahom škrupín?

Celý mobilný kurín je z dreva, obtiahnutý chovateľským pletivom 19x19x mm a po obvode sú položené drevené rámy pol metra široké s rovnakým pletivom, proti podhrabaniu.

Kuriatka z kvočky teda tentoraz nebudú. A ani mi to veľmi nevadí. Vlastne mi to zjednodušilo v tomto hektickom tvorivom období situáciu. Mobilný kurín poslúži na dochovanie kohútov, spolu s pripravovaným ďalším mobilným výbehom a malým kurínom, ktorý na jeseň vyprázdnim. Vo veľkom kuríne už je 24 kuriatok, takže neúspešná kvočka si vyskúša solárny sporák a jej dve posledné kolegyne skončia onedlho v mrazničke.

Natentoraz pokračuje obnova chovu nákupom. K prirodzenému odchovu kvočkou sa pokúsim vrátiť budúci rok, kedy bude pripravený nový výbeh a aj ďalšie materiálne vybavenie na chov hydiny.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.