Záhrada v kopci

Lampa na slnko

Hoci máme v dome elektrinu, záhrada je veľká a teraz sa rýchlo stmieva. A občas chceme niečo dokončiť, chýba nám už len päť minút. A občas je dobré si na to prisvietiť. No ale kto má stále kupovať baterky do lampášov?

Iste, riešením by boli nabíjacie akumulátory, ktoré používam do fotoaparátu, modelárskej vysielačky a iných prístrojov, ale chcel som niečo automatické a sofistikované, o čo by som sa nemusel starať. Aby bola baterka vždy pripravená, kedykoľvek ju budem potrebovať. A lacná prevádzka by mohla byť príjemným bonusom.

Všetko smerovalo k solárnej baterke. Jednu solárnu lampou už na dome máme, s pohybovým snímačom. Cez deň sa nabíjajú zo slnka akumulátory a večer, keď sa zotmie a chodíme pod lampou, automaticky sa rozsvieti. Takže som chcel vyskúšať prenosné solárne svetlo aj do záhrady. Vybral som si kruhový tvar, desať diód svieti na väčšiu plochu, čo je pri práci v záhrade lepšie, ako lampáš so smerovým svetlom. Spínač spína naraz všetkých desať diód najprv v slabom móde, potom v silnom režime a nakoniec sa dá zapnúť aj blikanie. Výstražné svetlo sa dá použiť pri pohybe na cestách.

magneticke-solarne-svetlo-mela-magnet-svieti-led

Cez deň je solárne svetlo dvomi magnetmi pripevnené na mrežu v okne domu otočené solárnymi článkami von, svieti tam slnko väčšinu dňa, keďže je dom otočený gangom na juh. Takže je vstavaný akumulátor stále nabitý. Okná máme teraz otvorené, aby sa v dome vetralo, ale celý kruh lampy je zatavený do priesvitného puzdra, takže sa o ňu nemusím báť.

mela_magnet

V záhrade nemáme kde túto solárnu lampu pripevniť na železo magnetom, tak využívame plastové pútko, ktorým sa dá zavesiť napríklad na konár. Vyskúšal som, koľko vydrží svietiť v kuse, po troch hodinách intenzívneho svietenia mierne klesla svietivosť, ale svetlo svietilo ďalej. Podľa údajov výrobcu treba na plné nabitie asi osem hodín, ale keďže u nás v záhrade nikdy nevysvietime solárnu lampu do prázdna, stačí nám na jej dobitie kratší čas.

Solárne svetlá s akumulátorom sú riešením trvalého alebo prenosného osvetlenia v miestach, kde nie je prívod elektriny a nechce sa vám ťahať predlžovačka.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.