Že nová strecha dokáže výrazne zlepšiť podmienky v starom dome sme sa presvedčili už pred rokmi. Takže keď sme uvažovali o kúpe ďalšieho domu, súčasťou rozpočtu bola aj nová strecha. A tú sme vymenili ako prvú hneď, ako to išlo.
Ako som písal v minulom článku, celá transakcia trvala dlhšie, ako sme si pôvodne mysleli. Pracovali sme na tom už od jesene, ale keď nešlo kúpiť dom, robili sme na iných veciach, napríklad rozširovanie vlastnej elektrárne. A pozorne sledovali dianie okolo nás. A tak sme už v decembri vedeli, že v máji sa stane niečo strašné aj to, že máj bude plný vody, veľa vody.
Takže keď bola kúpna zmluva podpísaná, kontaktoval som predbežne dohodnutého miestneho strechára. No jeho osobné problémy veštili dlhé čakanie, ktoré neprichádzalo do úvahy. Strecha síce vyzerala ako dobrá, ale ja som vedel svoje a jej rekonštrukciu som nechcel odkladať. Kontaktoval som teda druhého v poradí, majstra ktorý nám robil prvú strechu. Ten ma ale uzemnil tým, že už po strechách nebehá, ale ako starší pán dáva prednosť fajnovej robote vo vykúrenej stolárskej dielni. No dal mi telefón na vraj šikovného mladého chalana.
Mladý chalan si v priebehu pár dní prišiel strechu pozrieť aj s dodávateľom plechov, pretože som avizoval, že chcem plech so zárukou 30 rokov. Všetko pomerali, prediskutovali a čakal som na cenovú ponuku.
Tú som dostal o pár dní, pri nej a pri káve sme prebrali detaily, ako napríklad použitie plachiet v prípade dažďa, čo so starou krytinou alebo detaily komínov. Lebo keď už sa mám „zabávať“ so strechou, tak nech je to všetko komplet a nech sa tým až do konca života nemusím zaoberať. Trochu som tlačil na termín, aby to bolo do konca apríla hotové, prísľub som mal na prvý májový týždeň. Nebol som nadšený, no tie plachty mi dávali aký-taký dobrý pocit. Minimálne dve miestnosti domu sú vo veľmi dobrom stave a nerád by som ich vytopil otvorenou strechou.
Keď bol materiál zaplatený, začal som rozoberať drevený prístrešok, prilepený k západnej strane domu a jeho šikmú strechu zo starého vlnitého plechu, spoločnú s letnou kuchyňou. Plán bol taký, že postavím kostru prístrešku a krovu, aby sa dala dokončiť strecha domu a neskôr k nej pripojiť strechu prístrešku. Samotné rozoberanie bola hororová záležitosť, najmä pre hnité drevo pod vlnitým plechom, ale aj ostatné drevo to malo za sebou, navyše stlčené kvantom klincov. Drevené uhlie skončilo v záhonoch, z popola sa tešili naše sliepky aj kurčatá. Horšie to bude so zlou betónovou podlahou, aj tento prístrešok bude musieť na opravu počkať trochu dlhšie.
Nadišiel termín opravy strechy. Do dvora nabehlo šesť chlapov a ako dobre organizovaný orchester otvorili na severe časť strechy a cez otvor končila na zemi stará krytina z juhu. Hneď po tom začalo miznúť latovanie a pribudli dvaja moji pomocníci, ktorí starú škridlu fúrikom vozili na vlečku, zaparkovanú naproti domu cez cestu. Jednoduchým ľuďom patrí do ruky jednoduché náradie, takže Motúčko ostalo v dielni, tískali starý fúrik, ktorý som im naolejoval, zo zásob kúpeného domu. Aj tak som po nich musel asi hodinu opravovať rúčku lopaty Fiskars. Ako vravím, jednoduchí ľudia…
Prvý deň bola južná strecha hotová. Vyrovnané a posilnené krokvy, nové latovanie, namontovaný škridlový plech. A zbúrané oba komíny po povalu na severnej strane. Oba otvory v nej prekryté plachtou, keby v noci spŕchlo.
Druhý deň výmeny strechy
Druhý pracovný deň, piatok, sa niesol v podobnom duchu. Stará škridla na zem (a moji pomocníci makali v sobotu s fúrikom), odstránené latovanie, vyrovnanie a posilnenie krokiev, nové latovanie a na to nový plech.
A za domom sa kopilo staré drevo a staré čatorne, pribudli k starým plechom z prístreška.
Využil som trochu času a voľný prístup na povalu, ale najmä z nej na zem, a poznášal, čo sa na povale za tie roky nanosilo. Tu je malá ukážka:
Generálna oprava strechy je ideálny čas na upratanie pod ňou. Ešte že máme priestor na dočasné uskladnenie, kým všetko nepotrebné skončí v zbernom dvore a komunálnom odpade. I keď to tam už mohlo byť dávno.
Na záver dňa bol hotový jeden z komínov a otvory pre ne boli zakryté plachtami. Voľný víkend (pre strechárov) môže začať.
My sme pracovali v záhrade, ale tiež pokračovali v upratovaní. Pomocníci vynosili škridľu z druhej polovice strechy, ja som sa venoval drevu a plechom a tomu bordelu z povaly. A tešili sme sa na pondelok.
Dokončovanie trvá dlho
Tretí deň bol v znamení oboch valieb.
A dokončovania komínov. Plánujeme v kuchyni využívať aj sporák na drevo a aj v izbách sa oplatí mať funkčný komín. Peterky už máme 😉
Samozrejme, že sme pri jednom dali vymeniť aj podhľady. Staré, ako sa neskôr ukázalo, dosť poškodené drevo, sme nahradili tatranským profilom. Kým pre komíny sme zvolili tmavú farbu, na podhľad sme vybrali farbu svetlú. Vraj to ľudia radšej dávajú do tmava. No pre klaustrofobický dvor sme chceli práve svetlú.
Tmavé sú odkvapy. Kým starý bol len na južnej strane, my sme dali čatorne na tri strany, nech netečie voda zo strechy na steny a pod základy.
Po dokončení detailov či oplechovania ostalo ešte dosť materiálu, bude sa v budúcnosti hodiť. Len som ho musel niekam schovať.
V stredu popoludní, piaty deň výmeny strechy, zahlásil hlavný majster, že je hotovo. Komíny mali svoju farbu, oplechovanie bolo hotové, kostra krovu prístrešku osadená. Chlapci si zbalili svoje nástroje a odišli.
Až mi prišlo ľúto.
Celých päť dní som bol od rána do večera s nimi, dva razy denne varil kávu, riešil drobné problémy, vždy keď sa ozvalo: „Gazdáá…“ Tretí deň som dostal kompliment: „Gazda, vy máte všetko“, keď už pýtali ani neviem už čo. „Nuž, tu ste na gazdovstve, tu sa robí.“
Zrazu bolo ticho a ja som mal kľud. Padla na mňa taká únava. Poznáte to. Zrazu je všetko za vami, všetko je hotové, nikto sa nikam neponáhľa. Zrazu vám ten ruch chýba. Vidíte hotovú strechu, máte neskutočnú radosť, no zároveň si uvedomujete, koľko energie vás to všetko stálo. A ešte bude treba po majstroch upratať…
Mimochodom, počas celej rekonštrukcie sa pre všetky nástroje (okrem dvoch motorových píl) a akumulátorové náradie používala elektrina výhradne z našej solárne elektrárne. Vrátane varenia káv. Z distribučnej siete sme neminuli ani jednu Watthodinu! Zato sa minulo celkom dosť kávy a ešte viacej cukru! Našťastie nejaké to kilo stále máme v zásobe.
A vo štvrtok začalo obdobie dažďov…
Pingback: Super termika a ja na zemi - Model web