Záhrada v kopci

Máme plot

Okolo dolnej časti záhrady a domu máme síce starý, ale plot a na vrchu oddeľuje dve časti nášho pozemku stará kovová ohrada, ktorá má zabrániť ovciam ujsť. Keďže bývalý majiteľ záhrady si ovce odviezol už v polovičke februára, plánuje odviezť aj ohradu. Tým by však otvoril záhradu srnčej a jelenej zveri. A tá by poškodila naše mladé stromky. To som nemohol pripustiť. A ani výška ohrady nie je taká, že by som mohol pokojne spávať. Chce to nový plot.

Predstava, že budem zemným vrtákom vŕtať jamy pre stĺpy, potom vláčiť ako sused vo dvojici betónové stĺpiky do kopca, potom vláčiť štrk, cement a vodu, betónovať a po dvoch týždňoch ťahať na ne napínací drôt a naň vešať pletivo, ma ale vôbec nelákala. Nevedel som si predstaviť, ktorí z mojich kamarátov sa budú hrnúť do takej driny za vidinu letnej grilovačky ani to, že mi to bude trvať talk dlho. Chce to fintu. Alebo dve finty.

Tak sme pozvali svokrovcov a deti mojej polovičky, aby sa prišli pozrieť na našu novú záhradu a pri tej príležitosti nám pomôcť s prácou v nej. Ale žiadna drina, ľahká fyzická práca na čerstvom vzduchu v rámci fyzických možností každého jednotlivca a s dobrým obedom na záver.

Ale už od konca zimy som mal jasno v tom, že náš plot bude hotový rýchlo, ľahko, bez zbytočnej driny a najlepšie, keby som to zvládol sám, nanajvýš my dvaja spolu. Takže prítomnosť príbuzných som videl skôr ako exkurziu, než bandu pomocníkov. Veď som ich aj musel brzdiť, najmä svokor bol hotový všetky staré ploty búrať a stĺpy vytrhávať. Vysvetlil som mu, že tu sa robia veci hlavou a kým niečo chytí do ruky, musí sa ma najprv spýtať, lebo to tu to nie je ako v jeho záhrade pri dome. Zo začiatku mi moc nerozumeli, ale postupom dňa už začínali všetci chápať, čo to znamená, keď hovorím, že táto záhrada je iná, než na aké sú všetci zvyknutí.

Po úvodnej prehliadke záhrady príbuznými v sprievode Olinky sme začali na miesto budúceho plota vynášať materiál a náradie. Najprv zemné vruty a kľúč na ich montáž, potom stĺpiky. Kým u susedov minulý týždeň dvaja chlapi vláčili jeden stĺp, priateľka nosila stĺpiky po dvoch. Zatiaľ sme sa my chlapi pustili do práce. Odstránili sme starý kus ohrady v ľavom rohu a zavŕtali jeden vrut. Nechápajúcim prihliadajúcim som musel vysvetľovať, že vrut sa nebude odstraňovať, že tam ostane. Stále podvedome hľadali vrták, betón, lopaty… Do vrutu som vložil stĺpik a určil miesto pre stĺp v pravom rohu plota. Po zavŕtaní jeho vrutu som osadil vrut nižšie od neho, tým som vytvoril roh. Do týchto vrutov som nasadil oceľové poplastované stĺpiky, za pomoci stĺpikovej vodováhy a troch skrutiek vo vrute nastavil zvislú polohu a pomocou pásma som určil líniu plota a rozmeral umiestnenie ďalších vrutov.

plot

Príbuzenstvo sa už začalo chytať a pomáhali mi so zavrtávaním. Do spodu vrutu som vložil skrutku M16x90, na ňu sa nasadzuje kľúč na zavrtávanie. Do štvorcovej rúčky v hornej časti som použil asi trištvrtemetrovú oceľovú tyč priemeru 16 mm, (ktorá pasuje aj do vrutu) a ku koncu zavrtávania som ju nahradil poldruhametrovou tyčou priemeru 20 mm. V trojici sme sa striedali a za chvíľu boli všetky vruty v zemi. Zem nebola príliš tvrdá a ani raz som nenarazil na kameň, ktorý by v zemi zavadzal.

Osadenie stĺpikov a ich centrovanie tiež išlo vo dvojici rýchlo. Argument, že tie trojice skrutiek to veľmi nepodržia, som uzemnil kýblikom s vreckom drveného ostrohranného kameniva frakcie 2-5 a malou záhradníckou lopatkou som ho začal sypať do vrutov okolo stĺpikov. Ponúkol som niekomu, že môže skúsiť tie stĺpiky teraz povyťahovať, ale natoľko ma už poznajú, že to nikomu nestálo za tú námahu.

plot

Po montáži stĺpikov prišli na rad opory. Opäť som použil vruty. Vymeral som si uhol podopretia aj dĺžku zapustenia, označil miesto pre vrut a pod ulom ho zaskrutkoval do zeme. Vložili sme stĺpik, označili miesto na stĺpiku a vyvŕtali dieru. Najprv vrtákom priemeru 4 mm malou aku vŕtačkou, potom zväčšili na priemer 8 mm v druhej akuvŕtačke. Prehadzovanie vrtákov v jednej vŕtačke by stálo čas, zbytočne. Po nasadení hákov do otvorov a prestrčení zošikmenia v oporách už len stačilo zatiahnuť vidlicovým kľúčom matice. Háky pre opory majú na svojom tele vylisované rozšírenie, takže sa nedajú ani omylom zatlačiť do stĺpika, aby do neho spadli. Dobre vymyslené. Na trčiaci kus závitu a matice sa naloží dodávaná plastová krytka, aby závit nebol vystavený dažďu a nekorodoval.

Svokor už hľadal viazací drôt a tešil sa, že si konečne užije svoje staré štipačky, ktoré si ako verného pomocníka doniesol so sebou. Opäť som ho musel sklamať, žiadny španovací drôt sa nekoná a ani hupcuk či iný klasický španovák používať nebudeme. Na postavené stĺpy budeme vešať zvárané poplastované pletivo.

plot

Začali sme pravým rohom. Manipulácia s 25 metrovým pletivom na tridsať kilovej cievke na stojato je celkom náročná, no v trojici to išlo hladko. Odvinuli sme päť metrov na pravý plot, priliehajúci ku koncu susedovho starého plotu a ukázal som prítomným, ako ľahko sa pletivo pripína na „D“-stĺpiky pomocou špeciálnych klieští a pripravených C-klipov. Odpoveďou na otázku napínania pletiva bol plastový napínací hrebeň. Vložil som ho do pletiva, zapáčil, našponoval a nasadil prvé C-éčko na rohový stĺp, potom ďalšie. Svokrovi sa tento spôsob napínania zapáčil, asistoval mi pri každom ďalšom stĺpiku.

Natiahnuť rovný úsek plota týmto spôsobom bolo doslova hračkou. Pri južnom konci plota som za stĺpikom nameral poldruha metra pletiva a odstrihol ho. V tomto mieste bude brána, ktorej dodávka ale mešká za dodávkou plota. Pletivo sme pripevnili k ďalšiemu stĺpiku a potom vytvorili ľavý roh. Podľa zvyšnej dĺžky pletiva na cievke som zaskrutkoval do zeme posledný dnešný vrut, natiahol pletivo, zacvakol spony. Pre dnešok s plotom hotovo. Za štyri hodiny 25 metrov plota v trojici ľavou zadnou. Teraz to už pôjde aj vo dvojici.

Tak, ako sa z plnej cievky ťažko odvíjajú prvé metre zváraného pletiva, tak isto aj posledný meter je celkom fuška. Pletivo je silne zatočené a rozvinúť ho vyžaduje značnú silu a šikovnosť, ak nechcete prísť o posledný meter. Inak je práca s vrutmi, stĺpikmi aj šikmými oporami jednoduchá a rýchla, vrátane pripevnenia pletiva. My sme použili pletivo o výške 150 centimetrov, s vyšším to bude primerane náročnejšie. Aj keď v budúcnosti toto bude vnútorný plot medzi dvomi časťami záhrady, vybral som zvárané pletivo s okami 10 x 5 cm so zosilneným spodkom aj vrchom ďalším vodorovným drôtom.

plot

Keď už bol nový plot na svojom mieste, zostávalo uzatvoriť fugu pre bránu. Aj na toto som myslel. Z drevených dosák som zložil jednoduchý rám o výške 150 cm, po zoskrutkovaní sme ho preniesli k starému priečnemu plotu nad ovčínom a pripevnili pletivo k rámu hliníkovými drôtmi, ktoré sme pri upratovaní pozemku nachádzali všade možne. Zvyšok pletiva a drôtov sme odstrihli mojimi trošku lepšími nožnicami na drôty 😉 a vyniesli rám k plotu. Vyšli sme za plot a opreli rám o stĺpiky. Teraz sme zrušili zvyšky starej ohrady a dielce vyložili na vrchnú časť záhrady, aby sa ich majiteľ k nim dostal z hora, ako sme sa dohodli. Nechcel som ohradu rozoberať skôr, hoci sa do toho niektorí z hostí hrnuli, pretože ak by sme z nejakého dôvodu nemohli alebo nestihli nový plot dokončiť, vystavil by som riziku ohryzenia srnami naše nové stromky, zasadené nedávno. No teraz už boli dobre chránené. Provizórnu bránu sme pripevnili ku krajným stĺpikom.

haky

Ostalo jediné. Zaistiť, aby pletivo nebolo možné od zeme nadvihnúť a dostať sa do záhrady. Pletivo som neplánoval zahrabávať do zeme, použil som háky, ktorými pletivo pripevním k zemi. Lenže kupovať drôt, na nákove ho narovnávať, strihať a potom zahýnať konce sa mi tiež nechcelo. Samozrejme že si viem vyrobiť ohýbačku z kusu dreva a šróbov, ale prečo to robiť tak zložito a zdĺhavo, keď si môžem za pár centov kúpiť v stavebninách pozinkované oceľové háky na zavesenie sádrokartónových podhľadov? Kúpil som 375 a 500 mm (polmetrových nemali dosť), krátke som napichal okolo stĺpikov, dlhé medzi nimi a pletivo bezpečne ukotvil k zemi. Háky som nenatlačil do trávnika kolmo dole, ale po uhlom asi 60°, nech sa každý, kto by sa chcel pod pletivom prešmyknúť, trošku natrápi 😉

haky

Po skončení práce sme sa posilnili chutným obedom, Olinka objednala veľkú misu pre všetkých s výberom mäsa, zeleniny a šalátov a opekaných zemiakov. K obedu podávala bylinkový čaj a čaj zo šípiek z našej záhrady. Pohostením sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí dnes prišli pozrieť našu novú záhradu aj pomôcť s prácou na nej. Urobili sme vďaka nim kus práce a teraz je celý pozemok dobre ohradený a uzatvorený. Môžeme sadiť ďalšie ovocné stromy aj kríky.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

7 Komentáre

  1. Milos

    Dobry den. Zvazujeme menit nase stare oplotenie a Vas clanok je asi prvy, ktory nas pozitivne naladil, inak predstava driny s budovanim noveho plota by nas mozno aj odradila:) chcem sa Vas opytat, ci ste oplotenie robili aj na nerovnom terene, potrebujeme ho totiz davat do skutocne strmeho kopca na dvoch usekoch, tak ci je to mozne. Ci sa da zastrihovat alebo dokaze kopirovat aj vacsie nerovnosti terenu.A ak by ste bol ochotný, mohli by ste mi na email napisat aj znacku pletiva a cca naklady? Co na to povie nas rozpocet:) Inak to upevnenie stlpikov je uzasny napad, zatial som sa s tym velmi nestretol, kazda internetova stranka s pletivami odporuca betonovat stlpiky. Ale vase napady sa mi pozdavaju omnoho viac:) za pripadnu odpoved dakujem a prajem vsetko dobre v dalsom budovani a inspirovani nas ostatnych:)

    1. Záhradník (Autor článku)

      Na severnej strane plota mám pletivo asi 5 m po svahu, celkom „zaujímavé“ bolo pletivo zohýnať do pravého uhla okolo rohového stĺpika tak, aby potom kopíroval terén, rovnako tak potom pripevňovať šikmé pletivo ku kolmému stĺpiku.

      Český internet je plný inšpirácie a návodov na stavbu plota na vrutoch a bez vodiacich drôtov. Skúste pozrieť tam. Čo si ja pamätám, tak pri nerovnom teréne sa odporúča terén zrovnať aspoň medzi jednotlivými stĺpikmi. Pri zmenách uhlov medzi jednotlivými sekciami bude potrebné pletivo zohnúť a prekryť cez stĺpiky a upevniť C-éčkami oba kusy pletiva. Značku vám presne nepoviem, je to na vás, aké husté a ako zosilnené pletivo si vyberiete. Viem ale, že moje pletivo hrubé 2 mm je v skutočnosti 2 mm aj s plastom, hoci som si myslel, že sa jedná o hrúbku drôtu, na ktorom je ešte plast.

      Strihať pletivo nie je problém, ak by ste chceli jednotlivé segmenty mať oddelené a spojené až na stĺpikoch. Ja som si kúpil kliešte na drôty do 6 mm 😉 Stojí to pár šupov a na záhrade sa také vždy zídu. Celkové náklady na 25 m plota s kľúčom a náhradným vrutom aj stĺpom plus jedna komplet opora navyše boli cca 300 eur pri pletive výšky 150 cm. Bez rezervy by to mohlo byť tak 270 eur, pri plote 180 cm 300 eur. Ale dnes mi prišiel mail od jedného z dodávateľov, že pre rast ceny materiálu zvyšujú aj ceny pletiva… Asi ide sezóna 🙂 Aj pri Motúčku som zaznamenal rast ceny až o sto eur!

      Moja skúsenosť je taká, že každá internetová stránka odporúča k stĺpom na vrutoch dávať vodiace drôty a natiahnuť kosoštvorcové pletivo. Asi každý hľadáme niečo iné 😉 Ako píšem, pozrel som si aj české stránky a videá a zvolil stĺpy na vrutoch, stĺpiky typu „D“ a navesiť pomocou C-spôn zvárané pletivo so zosilnením na spodu aj na vrchu. Tu neodporúčam šetriť, to zosilnenie sa oplatí najmä pri tenkých pletivách.

      Držím palec, nech sa stavba podarí.

    2. Záhradník (Autor článku)

      Ak ste ešte na príjme, v tomto článku http://dobreazdravo.sk/zvarane-pletivo-a-plot-vo-svahu/ som presne popísal, ako som dával zvárané pletivo na svah a ako sa dá došpanovať pri veľkých vlnách. Je tam aj veľa fotiek.

  2. RemuS

    Dobrý deň,
    ďakujem za popísané skúsenosti. Chcem sa Vás opýtať na to ostrohranné kamenivo. Značkový výrobca zem. vrutov predáva 1kg za 4 €, čo mi príde pomerne drahé, keďže potrebujem zasypať 60 vrutov. Hornbach nemá nič s frakciou 2-5 a v Obi ponúkajú ostrohranný štrk 25 kg za 3 €, ale ide o čadič, takže sa obávam, že bude píliš krehký na to, aby splnil účel. Takže mi ostávajú lomy a štrkopiesky. Mohli by ste mi prosím napísať niečo o kamenive, ktoré ste použili? Cena za hmotnosť, zdroj… Ďakujem.

    1. Záhradník (Autor článku)

      Zohnať ho na Slovensku je naozaj problém. V ČR sa bežne cez net predáva. V lomoch to nerobia, aj som si kúpil sito 2 mm, aby som preosial frakciu 0-4 😉 nakoniec som kúpil, aj keď som čakal šesť týždňov (asi) na stránke http://www.plotmarket.sk/ balenie granulátu 1,5 kg. Vydrží na dosť vrutov, možno dve balenia by vám stačili. Ja som si zrátal, že to radšej zaplatím, ako obvolávať a obchádzať lomy, stavebné firmy, hobby markety… a aj tak to nemajú. A do jedného vrutu ide asi za hrsť.

    2. Záhradník (Autor článku)

      Ak môžem doplniť skúsenosti po roku a pár desiatkach postavených stĺpov na vrutoch.

      Začal som pre stĺpiky priemeru 48 mm používať vruty o priemere 68 mm. Tým mi vznikla väčšia medzera medzi vrutom a stĺpom a v pohode používam bežnú frakciu drveného kameniva 4-8, ktorého kúpim raz za čas vedro 30-40 litrov v neďalekej štrkovni/betonárke. Prídem osobným autom, lopatou naložím do kalfasu v kufri. Predtým aj potom ma odvážia a zaplatím pár eur.

      Rovnako to funguje aj na stĺpiky 38 mm a vruty 60 mm.

  3. Pingback: Stĺpy pre plot aj vinohrad rýchlejšie a ľahšie | Dobre a zdravo žiť ľahko

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.