Záhrada v kopci

Odpočet elektriny

Opäť sa priblížil termín odpisu stavu elektromera a tak sme pri cestách do záhrady vyzerali poštárku, aby sme si dohovorili termín stretnutia u nás v záhrade. Nakoniec to vyšlo celkom dobre a aj dobre to dopadlo.

Elektromer je totiž umiestnený, ako býva na starých domoch zvykom, na dome v zamknutom dvore. Keď nie sme v záhrade, poštárka by sa do dvora nedostala. A prečo poštárka? Pretože odpis elektromerov pre súkromnú distribučnú spoločnosť SSE robí súkromná spoločnosť Slovenská pošta. Nie som zrejme jediný, ktorému to príde divné. A v minulosti sa dokonca uvažovalo, že budú poštári ešte aj overovať ceny benzínu na čerpacích staniciach. Niekto musí mať vo svoje kancelárii fajný matroš 😉

Okrem toho, že poštárku už dlhé roky poznám, na jej žltom aute a v rovnošate ju nejde prehliadnuť. Napriek tomu sme ju od začiatku júla nestretli, nevideli. A cez sviatok Cyrila a Metoda majú u nás firmy zakázané pracovať. Ale hneď na druhý deň popoludní na mňa volala poštárka cez bránu, že za chvíľu je u nás a či máme psa. Zrejme typický poštársky problém.

Hneď pri vstupe do dvora pochválila Olinke kamennú špirálu, že zakaždým, keď ide ulicou, sa poteší a vždy nájde niečo nové. Potom sme sa už venovali elektromeru. Odpis stavu elektromera je vlastne jeho vyfotografovanie špeciálnym prístrojom, niečo ako lepším smartfónom či handheldom s osobitnou aplikáciou. Aspoň nemusia so sebou nosiť hárky papiera, tŕpnuť, či im nezmoknú, či neurobia pri písaní číslic chybu a či ju niekto neurobí pri prepisovaní hárkov do systému účtovania. Pani si vyfotila našich 75 a bolo to.

To je naša spotreba za takmer rok a pol. Teda takmer naša spotreba. Lebo keď sme dom vlani vo februári kupovali, svietila na elektromeri dvojka. Tento rok má na svedomí väčšiu spotrebu čerpadlo na vodu na zavlažovanie ale aj pokosová píla, s ktorou som v júni robil dosť často. Svetlá na svietenie v dome sa veľmi často nezapínajú, pretože odkedy máme v miestnostiach senzorové solárne svetlá, tak na vypínače takmer nesiahneme, nie je dôvod. Slnko nabije akumulátory, senzory za nás rozsvecujú aj zhasínajú. A okrem elektrického náradia alebo nabíjačiek akumulátorov do náradia u nás nemá čo elektrinu žrať. A aj tie nabíjačky už mám v hlave poriešené na solár 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.