Záhrada v kopci

Pomáhame jahodám

Jahody sú jedno z prvého ovocia na jar. Červené plody chutia hádam každému, koho poznám a aj my ich pestujeme vo svojej záhrade. Ale toto dlhé sucho, ktoré panuje tento rok v máji a júni, im veľmi nesvedčí. Jahodám treba pomôcť.

Nepatríme k tým, ktorí majú v záhrade jedno jahodovisko, jednu odrodu a keď začnú jahody dozrievať, musí sa zapojiť celá rodina, aby všetko stíhali pozbierať, kým to pohnije, a potom spracovať, zavariť, zamraziť, odšťaviť a podobne. U nás jahody nedozrejú behom troch dní, kedy sme aj my vyšťavení.

Jahôd máme niekoľko odrôd vrátane mesačných, ktoré sa pestujú skôr v truhlíkoch na balkónoch. Ale darí sa im aj voľne na záhrade. A pestujeme ich prakticky po celej záhrade vrátane bylinkovej špirály v predzáhradke. Nájdeme ich pod stromami v D-éčkach, pri plote aj v U-záhonoch. Nech sa v záhrade prechádzame alebo polievame kdekoľvek, sú tam nejaké jahody a môžeme sa občerstviť.

Dlhotrvajúce sucho vysušuje zem a aj naše spodné prúdy, ktoré nás trápia na jar a na jeseň, sú zdá sa suché. Nástieľka výrazne pomáha zadržať vlahu v zemi pri koreňoch rastlín, ale polievať musíme. A aj jahody sa suchom trápia. Samozrejme, že aj ony dostanú občas trochu vody, veď o úrodu jahôd nechceme prísť. Ale existuje ešte jeden spôsob, ako jahodám uľahčiť ich život v tejto páľave.

mesačné jahody pod stromom

Je to veľmi jednoduché. Jahody nasadia vždy mnoho kvetov, z ktorých sú plody. Sú to zárodky budúcich rastlín a aj jahody, ako každý iný organizmus, sa snažia o zachovanie rodu. A preto vyživujú svoje plody do poslednej chvíle.

Preto vždy pri polievaní záhrady sa pristavím postupne pri každom trse jahôd a odtrhnem si tie najzrelšie červené plody. Zbavím tak jahody „povinnosti“ starať sa o najväčšie a na vodu najnáročnejšie plody. Ja si pochutnám a jahodám je dobre 😉

A pretože máme v záhrade jahody, ktoré plodia dlhšie, ako len v júni, v rámci svojej povinnosti zachovania rodu, keď skonzumujeme tie najzrelšie plody, jahody nasadia nové kvety. Pripravia nám novú úrodu. Kým však z nových kvetov vzniknú nové plody, dozrievajú tie staršie. A my ich postupne jeme 😉 Pomáhame tak jahodám prekonávať toto extrémne horúce a suché obdobie.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.