Záhrada v kopci

Používame aj akumulátorové kosačky

Možno sa vám zdá čudné, že začiatkom marca, keď je skoro všade sneh, píšem článok o kosačkách. Je to preto, že keď už sneh v záhrade nebude, nebudem mať ani čas na takéto články. Preto vám už v predstihu ukážem, čo používame v našej záhrade.

Prvú baterkovú kosačku si Olinka kúpila asi pred šiestimi rokmi, keď motorový vyžínač nechcela používať, nie len pre hluk a vibrácie, ale okolo kvetov bol aj malý vyžínač silný. Na vykášanie okolo chodníka, múrikov a najmä okolo kvetov bol elektrický vyžínač vhodnejší a citlivejší. Navyše je takmer bezhlučný a človek je pri práci s ním menej obhádzaný rozsekanou trávou.

Akumulátorový vyžínač z Mountfieldu

Tento vyžínač používal ako zdroj energie šesťčlánkovú LiIon baterku a na jedno nabitie ako nový vydržal kosiť asi 40 minút jedným tenkým lankom. Na záhrade bez elektriny by sme zniesli aj viac, ale náhradná baterka stojí skoro toľko, ako kosačka v akcii. Keď sa použiteľnosť kosačky vďaka starej baterke dostala pod 20 minút, kúpil som modelársky LiPol akumulátor o dvojnásobnej kapacite za tretinovú cenu, vyrobil káblový adaptér a pripojil modelársky napäťový alarm. Olinka mohla opäť kosiť aj vyše hodiny okolo skalky alebo okolo mladých vŕb a dokončiť, čo som začal Zipperom.

Minulý rok sa pridal problém so žacou hlavou. Ukázalo sa, že aj pre zručného kutila je problém kosačku opraviť na počkanie a tak sme prešli ponuky internetových shopov a vybrali dôstojného nástupcu.

Aku kosačka je ideálna na kosenie okolo kvetov a skaliek

Na trhu je viacero aku vyžínačov, ale už len s päťčlánkovou batériou. Menej energie znamená kratšiu dobu kosenia, no v domčeku máme zavedenú elektrinu, nie je problém akumulátor dobiť. Z dostupných kosačiek na baterku sme nakoniec vybrali aku vyžínač Hecht 5020. Má priaznivú cenu, náhradná batéria sa dá ľahko kúpiť tiež za dobrú cenu a navyše pasuje aj do iného náradia od tohto predajcu.

Navyše Hecht 5020 má dobrý záber 25 cm a aj keď kosí kratšiu dobu (asi 20 minút), ako kosačka pred ňou, celkovo je výkonnejšia a teda pokosí za rovnaký čas väčší kus trávnika. Na motorový vyžínač samozrejme nemá, na druhej strane ani toľko nezašpiní kosca. A nerobí ani hluk, takže nie je problém pokosiť okolie skalky aj v nedeľu popoludní.

Celkom si viem predstaviť aj iné akumulátorové kosačky v našej záhrade. Taká malá štvorkolesová by sa celkom hodila na kosenie trávnika vo dvore a v predzáhradke, ale celková cena aj s dvomi baterkami a nabíjačkou (lebo inzerované ceny v reklame sú často bez nich) je celkom vysoká, aby sme to len tak odskúšali.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.