Záhrada v kopci

Prečo záhrada v kopci?

A prečo nie? Ale s takou jednoduchou odpoveďou sa neuspokojím a vy zrejme tiež nie. Takže sa pokúsim odpovedať čo najúplnejšie na otázku, prečo sme chceli záhradu v kopci a prečo sme radšej nezvolili záhradu na rovine na inom mieste. Obidva druhy záhrad majú svoje prednosti, ale nám sa viacej pozdávala záhrada na svahu. Prečo teda záhrada v kopci?

Jedna starká bývala na rovine ako stôl, len v diaľke sa črtali kopce, druhá na vrchovine, kde nebolo rovného kúska ani na futbalové ihrisko. K obom som chodil na prázdniny rád, no krajina mi viac prirástla k srdcu tá kopcovitá. Neskôr som si tam zajazdil aj na bicykli a hoci pre mnohých ľudí s bicyklom sú kopce neprekonateľný problém, mne vadí skôr rovina. A podobne nudná mi pripadala aj záhrada na rovine. Všetko je všade rovnaké, a hoci tam vysadíte živé ploty či vyrastú veľké stromy, stále je to len placka ako dlaň.

zahrada

Zato záhrada v kopci, to je iné kafe. Keď stojíte na vrchu, máte krásny výhľad dole, keď sedíte dole v kresle, máte nádherný výhľad hore. Každý kus môže byť iný, môže mať iný sklon a inú zem, vhodnú pre iné rastliny. A je iné množstvo vody v pôde. Keď dobre zaprší na rovine, pod vodou je všetko. Zeleninové hriadky sú vhodné tak na pestovanie ryže, gumáky by ste mali vymeniť za čln. Keď je záhrada vo svahu, voda po daždi sa síce môže prevaliť po svahu, ale zostane len v dolnej časti a nezatopí vám záhradu celú.

Keď navyše nad záhradou pokračuje lúka a malý lesík, je väčší predpoklad, že sa nejaká voda na pozemku objaví aj v časoch letného sucha, že skrátka má odkiaľ zísť dolu. Že v zime zasnežené pláne sa stanú zásobárňou vody a že v záhrade v kopci nikdy nebude sucho. Preto sme už dlhšiu dobu hľadali takú záhradu, ktorá by síce bola v dedine, ale aspoň na jednom konci voľne pokračovala v prírodu. Je to fajn, keď chcete ísť na dlhšiu prechádzku.

Uvedomujem si, že blízkosť prírody predstavuje ohrozenie záhrady zo strany divej zveri. Známemu srny takto obžrali mladé stromky. Preto na dolnej časti spravíme priečny plot, aby sme stromky, ktoré tam chceme zasadiť, pred srnami ochránili a neskôr podobne ohradíme aj hornú časť záhrady, kam chceme tiež zasadiť ovocné stromy. Práce v novej záhrade však bude prvý rok dosť, takže horný plot bude musieť chvíľu počkať.

Takže tak je to s našimi dôvodmi, prečo záhrada v kopci. Alebo skôr pod kopcom. Dolná tretina záhrady je takmer na rovine, len s miernym sklonom, ktorý sa postupne zvyšuje. Hornú tretinu zmierňuje jedna vlna, podobne je to aj s lúkou nad záhradou. Nie je to šikmá plocha, kde by sa voda len tak zvalila dole. Navyše kríky na vrchu záhrady by mali tvoriť účinnú bariéru, ktorú neskôr doplnia ovocné kríky a stromy.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.