Záhrada v kopci

Priestor pre jahody a kvety

Pri plánovaní a budovaní novej záhrady v podstate prázdnom priestore je dôležité vedieť nie len, čo všetko chcete mať v záhrade, ale zvoliť aj správny časový sled pre jednotlivé udalosti a činnosti tak, aby ste vzali do úvahy takzvané agrotechnické termíny, možnosti dodávateľov aj svoje časové, fyzické a finančné možnosti. Od najdôležitejších krokov sme postupovali k tým jednoduchším a po osadení ovocných stromov prišiel čas na presadenie jahôd a kvetov zo starej záhrady.

Hornú časť záhrady už nám chráni nový plot, v hornej časti záhrady sú nasadené a ostrihané ovocné stromy aj kríky a máme upravené ich bezprostredné okolie. Teraz prišiel čas na presadenie drobnejších rastlín. Okrem tých jedlých má Olinka v starej záhrade samozrejme aj okrasné kvety rôznych druhov a jahody, ktoré máme všetci veľmi radi. Aj pre ne bolo potrebné pripraviť miesto a presadiť ich.

jahodovisko

Už pri plánovaní záhrady po jej kúpení sme mali pre ne určený priestor. Najprv ho ale bolo treba vyčistiť od zvyškov starého plota, kúsky hrdzavého pletiva sme nachádzali naprieč celou záhradou. Olinka si pri tom celkom mákla. Potom som presne vymeral priestor a označil si ho najprv špagátom a neskôr vysypaním vápnom. Vznikli tak dve podkovy o šírke ramien 1,2 m s uličkou v strede širokou 1,1 m a dĺžke ramien 6 m. Takýto tvar záhonov umožňuje prístup ku ktorémukoľvek miestu v ňom bez toho, že by sme museli stúpať priamo po záhone. Samozrejme, že vrece s 25 kg vápna som si priviezol na Motúčku. Nebudem sa s ním nadrapovať a ničiť si kríže, keď nemusím.

jahodovisko

Čakali by ste, že teraz napíšem, že som vyznačené záhony zryľoval? Čakali by ste márne. Vybalil som nový elektrický kultivátor, natiahol predlžovačku z domu a zapojil ju do zrekonštruovanej elektrickej siete. Na tvár som si založil pre istotu priesvitný ochranný štít s krytom čela hlavy a pustil sa do práce. Olinka svoju prácu pri čistení záhrady od zvyškov plota urobila dobre, ani raz som nijaký drôt nenašiel a nedostal som ním do hlavy, len raz som pod vrstvou trávy objavil kus tehly.

jahodovisko

Hoci sa kultivátor z Lídla nemá používať na úpravy trávy, keď viete, čo robíte a robíte to s rozumom, dá sa to. Takže som vrchnú vrstvu trávy a jej koreňov opatrne rozbil za pomoci kultivátora a spracoval pôdu do hĺbky asi 10 cm. Samozrejme som takto zaťažený kultivátor nechal oddýchnuť, jeden záhon som robil s tromi prestávkami. Prevodovka rotavátora vychladla, ja som si oddýchol od trasenia rúk touto elektrickou mašinkou.

Súvisiace:  Jahodový deň

jahodovisko

Keď som mal celý povrch záhona zkultivovaný a ušliapaný od mojich gumoviek, za pomoci Olinky, ktorá držala elektrický prívod, aby som sa do neho nezamotal a nebodaj ho nesekol lopatkami kultivátora, som celý záhon odcúval a ešte raz prešiel kultivátorom. Ostala po mne dôkladne skyprená vrchná vrstva zeminy a trávy, rozsekaná na malé kúsky. Takto si ja predstavujem zelené hnojenie v praxi a pomoc strojov.

jahodovisko

Nakoniec som motúčkom navozil slamu zo zásoby v predzáhradke a Olinka ju v hrubej vrstve rozprestrela po nových záhonoch. Jednak pôda nebude vysychať, jednak tu nebude rásť burina. Záhony sú pripravené na dovoz jahôd a kvetín zo starej záhradky. Stačí slamu rozhrnúť, urobiť lopatkou jamku a zasadiť.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.