Záhrada v kopci

Proti mačkám

Na dedine sa mačky bežne vyskytujú. A chodia po záhradách, nerešpektujúc hranice ani ploty. To by nám ani tak nevadilo, keby pri tom nespôsobovali škody. Museli sme ich pohyb nejako zregulovať.

Mačky sú teritoriálne zvieratá. Na rozdiel od psov, ktoré sú fixované na svojho pána, mačky sú fixované na územie. Že ľudia týmto zvieratám nerozumejú, aj keď ich chovajú, sme si už všimli a aj sme si na to zvykli. Očakávali by ste, že mačky budú chytať myši, hraboše alebo krtov? A prečo by to robili, keď si môžu chodiť kade tade a potom si zájdu k jednému zo susedov, ktorý im kupuje granule a iné krmivo a chová ich. Tučné vypasené mačky potom behajú po plotoch aj medzi nimi, behajú po záhonoch a serú do nich, aby tam svoje výkaly zahrabávali, poniektoré ani to nie. Výsledkom sú poškodené kvety aj zelenina.

Najviac ohrozené boli bielo kvitnúce pôdopokryvné rastliny, zasadené medzi vŕby a drevený prístrešok pri dome. Olinka postupne odstránila niekoľko desiatok krabíc úlomkov škridlí, pŕhľavu a iné nevzhľadné rastliny a pokryli sme miesto najprv drevnou štiepkou, medzi ktoré zasadila štyri rastliny. Do cesty som mačkám vložil kus železnej sieťoviny s natiahnutým králičím pletivom s voľným horným koncom, ale ani to nezabránilo mačkám viesť tadiaľto svoje chodníčky.

bariéra proti mačkám

Až Olinka narazila na článok, popisujúci ochranu kríkov pred psami pomocou suchých šišiek zo stromov. Ostré výčnelky šišiek sa zapichávajú do labiek a psi dajú rastlinám pokoj. Keď to funguje na psov, mohlo by to pomôcť aj proti mačkám. A tak sme vyzbierali šišky z borovíc nie len popri ceste pred záhradou, ale aj v okolí bytoviek v meste, kde bývame. A šiškami sme pokryli záhon.

šišky proti mačkám

Raz sme uvideli mačku pri studni, tak sme ju chceli zahnať. Vybrala sa svojou známou cestou popri prístrešku, ale veľmi skoro si všimla, že niečo nie je v poriadku. Našľapovala pomaly a opatrne, vysoko dvíhajúc labky. Ako keby sme sledovali kreslený film, groteskný pohľad.

Mačky neprestali cez náš dvor prebehovať od jedného suseda k druhému. Len už nebehajú tesne popri prístrešku, ale obchádzajú šišky popri vŕbach. Nie, že by nám to nevadilo, ale aspoň nám neničia rastliny na tomto mieste. Zatiaľ sme si pomohli, ale ak ich nájazdy do záhonov budú pokračovať, siahneme po radikálnejšom riešení.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.