Záhrada v kopci

Prvá obeť sťahovania záhrady

Keď sa rúbe les, lietajú triesky. Obľúbené príslovie, ktoré hovorí, že vždy sa vyskytnú vedľajšie neplánované škody. Nemám to rád, vždy sa snažím vyhnúť zbytočným stratám. Ale teraz som aj ja zaznamenal škodu pri zakladaní záhrady.

Súčasťou vybudovania novej záhrady je aj presun stromov, kríkov a kvetín z Olinkinej starej záhrady na nové miesto. Prakticky to znamená dvojitú robotu. Najprv musíme zájsť do starej záhrady, vykopať stromy alebo ovocné kríky a potom ich zasadiť v novej záhrade. Pre každú rastlinu teda kopeme dve jamy. Zo začiatku to išlo celkom dobre, pôda bola premočená alebo aspoň vlhká. A hoci nám susedia cez plot hovorili, že sa ešte v záhrade robiť nedá, lebo je mokro, my sme vedeli svoje. Robiť sa nebude dať, až mokro nebude.

A veru v starej záhrade už nie je. Je sucho a zem stvrdla na betón, ako vždy. Takže aj vykopávanie rastlín je náročnejšie,. Nie len, že treba dávať pozor na susedné rastliny aj na korene presádzanej rastliny, ešte sa treba boriť s tvrdou zemou. Pri vykopávaní starej žltej ruže sa ozvalo „škrip“ a bolo to.

ryl

Kvalitný mocný rýľ z Lidla, z hrubého a tvrdého antikoru, praskol. Asi som mocný chlap, keď som ho pri páčení ruže dokázal takto poškodiť. Lebo dlhé roky slúžil dobre a prakticky všetky rastliny som s ním vykopával a aj kopal nové jamy. A že sa už rátajú na niekoľko desiatok! Od rovnakého výrobcu máme aj lopatu z antikoru, škoda len, že sa predáva len niekoľko krát v roku. Lebo iné obchody taký drahý rýľ neponúkajú. Pritom stojí len trikrát toľko, ako obyčajný, ktoré sa v starej záhrade vždy zohli.

Po prvom pracovnom úraze sekerou v novej záhrade je to druhý prípad, kedy som spôsobil škodu pri budovaní novej záhrady. Palec sa mi zahojil na nepoznanie a s rýľom sa dá ešte pracovať, keď ryľujem opatrne a veľmi ním nepáčim. No aby som mohol pracovať naplno, budem musieť zájsť do väčšieho mesta alebo si objednať rýľ cez internet. Lebo mne sa s takýmto kvalitným nástrojom pracuje dobre a ešte nejaké kvety na presadenie stále čakajú.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

 1. pepan

  Zdravím Ďusi,
  rýč se ti zlámal dobře, oprava jednoduchá. Navštiv nějakou dílnu kde umí svářet nerez
  a pro zpevnění přidej zespodu rýče trojúhelníkovou záplatu, nezapomeň zkosit hrany u
  záplaty, nesmí to vadit při rýpání.Navíc se rozvedou síly při obracení zeminy.
  Máš pořád tolik práce, že ani nemáš čas na modelařinu, co? Jo, a taky občas jukni
  na ICQ, máš tam pár fotek z našeho letiště..
  Zdravím Tebe i Olinku.
  Pepa

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.