Záhrada v kopci

Prvé priesady sú už v záhonoch

Konečne to už v našej záhrade vyzerá ako v záhrade. Vysadili sme prvé priesady zeleniny, osadili všetky opory pre ňu a založili tak novú úrodu. A dopriali sme jej viacej miesta, ako minulý rok.

Priesady paprík a paradajok Olinka vypestovala doma zo semiačok z vlaňajšej úrody. V polovičke mája prišiel čas postupne ich poodvážať z nášho mestského bytu do záhrady a vysadiť na určené miesta. Konečne bude na južných oknách a balkóne trochu miesta 😉

priesady v byte

Minulý rok sa zelenine veľmi dobre darilo na vyvýšenom záhone, len tu rástli bujnejšie, ako sme pôvodne mysleli. Raz darmo, kvalitná pôda a dostatok vody urobili svoje. Keďže som dokončil aj druhý vyvýšený záhon, mohla Olinka vysadiť rajčiny aj papriky na redšie od seba a najmä divé paradajky na okrajoch už nie sú po štyri, ale len po dva korene.

Oba záhony sú už niekoľko týždňov zamulčované slamou, takže pôda je vlhká, kyprá a jemná. Pritom teplota pôdy je cca 20°C (merané teplomerom na grilovanie v hĺbke). Takže stačilo slamu rozhrnúť, vyhĺbiť jamku, vybrať priesadu z kvetináča, vložiť na vrstvu hydrosorbu so štartovacím hnojivom, doplniť pachový odpudzovač krtonôžok a zasadiť priesadu. Po prihrnutí slamy, aby sa vlaha nestrácala, zem netvrdla a burina nerástla dostala každá priesada trochu vody. Nie, že by ich bolo treba zalievať, ale voda spôsobí lepšie priľahnutie zeme ku koreňom a odstráni vzduchové bubliny, ktoré koreňom nesvedčia. Veď si pozrite v nasledujúcom videu:

Minulý rok sme zeleninu pestovali aj pod ovocnými stromami, osvedčilo sa to už v minulosti. Pohyblivý tieň svedčí rastlinám najmä v sparných dňoch. A rôzne stanovištia garantujú úrodu aj pri zmenách počasia. Či už je sucho alebo daždivo, niekde sa vždy paradajky a papriky urodia. Takže ďalšie priesady našli svoje miesto pri koreňoch stromov a po zasadení dostali čerstvý mulč z pokosenej trávy v okolí. Vlaňajšie seno sa už čiastočne rozložilo a miesto pohnojilo.

sadenie priesad do vyvýšeného záhona

Ale stále nám ostalo veľa priesad, Olinke vyšli všetky semiačka 😉 Predsa ich nezahodíme. Niečo sme rozdali známym, niečo muselo nájsť svoje miesto na slnku. Pod druhým vyvýšeným záhonom ostalo voľné miesto, ktoré sme tento rok plánovali len urovnať. Tak som zobral elektrický kultivátor a prešiel povrch, aby som ho zjednotil a rozrušil pôvodnú zeminu, doložené drny trávy aj dosypanú zeminu. Na severnom konci som ale elektrickú „motyku“ musel vymeniť za poctivé železo do ruky, lebo to tam riadne škrípalo. O chvíľu (hodnú chvíľu) som už mal vonku celkom slušnú úrodu kameňov a kusov škridlí 🙂 No čo už, bude ďalšia skalka, len ešte vymyslíme, kde.

úroda kameňov na záhone

Na bývalom ovčíne majú svoje miesto nie len cukety a hokkaido tekvice, ale tento rok aj uhorky a Olinka dokonca kúpila dve sadenice melóna. Výživy je tu dosť, vody tiež a slnka si tu rastliny užijú požehnane.

tekvice a uhorky

Priesady sú v zemi, nádrž na vodu aj hadice sú pripravené, vonku je slušne teplo a slnečno. O opeľovačov sme sa tiež postarali, tak nič nebráni zelenine, aby opäť rástla a dozrievala.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: Mulčovanie šetrí vodu aj námahu - Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.