Záhrada v kopci

Rady pre domácich kutilov, ako si v záhrade vybudovať krásne jazierko

Žijete vo vami vysnívanom a krásne prerobenom dome, avšak jediné, čo vám k úplnému šťastiu ešte chýba je pekne prerobená záhrada? Pokiaľ z nej chcete mať oázu pokoja, okrem stromov a zelených rastlín, ktoré sú základom každej záhrady, ju pekne oživí jazierko. Verte či nie, no vďaka vode sa budete po celé leto cítiť ako na dovolenke. Tu je  niekoľko cenných rád, aby sa z vášho jazierka stalo to najkrajšie v celom susedstve.

Prestavba záhrady si vyžaduje mnoho času a aj určitú dávku predstavivosti, preto prv než sa do toho pustíte, celú záhradu si zmerajte, rozvrhnite priestor celého pozemku a spravte si jeho náčrt na papier. Zakreslite si, kadiaľ chcete, aby viedli jednotlivé chodníky a cestičky. Pomôže vám to zorientovať sa, kde môžete vysadiť rastliny. V tomto kroku si zakreslite aj približnú pozíciu budúceho jazierka. Medzi inšpirácie, ktoré nadobudnete v parkoch, prírode, u susedov alebo prezeraním internetu, pripíšte aj svoje vlastné nápady, aby záhrada, ktorú si navrhnete, bola odrazom vašej osobnosti a vkusu a nie len kópiou iných.

Výstavba samotného jazierka

Ako prvé si pred výstavbou zvoľte účel, na aký budete jazierko využívať. Jazierko na kúpanie je vhodnou voľbou pre tých, ktorí sa chcú v horúcich letných dňoch schladiť bez toho, aby by museli opustiť svoj pozemok. Naopak, ak ste typ človeka, ktorý preferuje relax a dopĺňanie vnútornej energie a pokoja, práve voda v záhradnom jazierku, zelené vodné rastliny a farebné rybky plávajúce v ňom vám pomôžu v uvoľnení psychického napätia.

Po prácnom vykopaní jamy na jazierko a vložení betónovej tvárnice do zeme je veľmi dôležité vybrať adekvátnu fóliu, ktorá je dôležitou súčasťou každého záhradného jazera. Práve tá zabezpečí potrebnú hydroizoláciu.

záhradné jazierko

Existujú štyri druhy fólií do jazierok a líšia sa spôsobom použitia a položenia, vlastnosťami, trvanlivosťou a cenou. Výberu vhodnej fólie venujte dostatok času a hlavne na nej nešetrite. Radšej uprednostnite kvalitu pred cenou a investujte viac, aby ste v budúcnosti nemuseli opäť financovať jej opravu alebo výmenu. Pri fungujúcom jazierku je to totiž oveľa zložitejšie a aj finančne náročnejšie.

Typy jazierkových fólií

Najbežnejším typom fólie do jazierka je PVC fólia, ktorá je u zákazníkov veľmi obľúbená a aj cenovo dostupná. Dosahuje hrúbku od 0,5 – 1,5 mm. Nevýhodou tejto fólie je to, že aj napriek odolnosti voči UV žiareniu pri priamom pôsobení slnečného žiarenia (napr. na brehoch) sa stáva krehkou, ľahko sa láme a praská a prípadné diery v nej je problematické opraviť. Naopak, jej výhodou je širšia ponuka farebných odtieňov, z ktorých je možné si vybrať taký, ktorý sa do vašej záhrady a na účel jazierka bude najviac hodiť. Kúpiť ju môžete v čiernom, olivovo zelenom a modrom prevedení.

Jednou z najkvalitnejších je kaučuková fólia, ktorá je odolná voči poškodeniu aj v zimnom období, pretože je veľmi pružná a to aj pri teplote – 45 °C. Svoju pružnosť si táto fólia zachováva až po dobu 30 rokov, a preto sa nemusíte obávať jej poškodenia. Pre klasické záhradné jazierka alebo jazierka slúžiace na kúpanie je dostupná v hrúbke 1,02 mm, do veľkých jazier sa odporúča hrubšia a síce 1,5 mm. Jedinou nevýhodou tohto typu fólie je jej dostupnosť iba v čiernej farbe a takisto aj vyššia cena oproti PVC fólii.

Ak máte jazierko postavené z betónových tvárnic, často býva jedinou možnosťou ako zabezpečiť jeho hydroizoláciu výber tekutej jazierkovej fólie. Jej výhodou je nenáročnosť aplikácie, pričom nie ste obmedzení tvarom a rôznymi záhybmi jazierka ako pri iných fóliách. Plusom je tiež dostupnosť mnohých farebných prevedení (čierna, sivá, modrá, zelená, červená, priesvitná). Za nevýhodu je možné považovať náročnosť prípravy podkladu, na ktorý ju budete aplikovať, pretože ten musí byť hladký, zbavený nečistôt a prachu a musí dosiahnuť zostatkovú vlhkosť maximálne 4 %.

jazierko

Štvrtým typom fólií je kamienková jazierková fólia, určená predovšetkým na estetické dokončenie brehu jazierka. Ide o PVC fóliu, na ktorej sú prilepené malé oblé kamienky. Okraje vášho jazierka síce dotvorí veľmi pekne, ale za nevýhodu môžete časom považovať to, že v ponorených častiach fólie sa medzi jednotlivými kamienkami zachytia riasy a jej čistenie tak môže byť náročnejšie.

Estetické dotvorenie jazierka aj záhrady

Na to, aby ste sa pri vašom jazierku cítili príjemne, vám chýba už len vegetácia. Vyberajte si vždy tie rastliny, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vašom okolí, čím zabezpečíte ich rýchlu adaptáciu na vašom pozemku. Aj vy budete mať menej roboty so starostlivosťou o ne. Rastliny sa vám za to odvďačia prilákaním užitočného hmyzu a vtáctva a krásne doplnia celkový vzhľad záhrady.

Voľné priestory v záhrade vyplňte okrasnými kameňmi, štrkom alebo mulčovacou kôrou, ktoré okrem estetickej hodnoty majú aj praktickú funkciu, pretože zabránia rastu neželanej buriny.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.