Záhrada v kopci

Solárne štiepkovanie sa mi páči

Tento rok praje bohatej úrode nie len zeleniny a ovocia, ale aj drevinám. Trvalé teplo, pravidelné dažde a vŕby rástli skutočne ako z vody. Bolo treba pristúpiť k ich redukcii, aby sme predišli prípadným problémom. K zimnému zberu vŕbových prútov sme pridali aj letný medzizber.

Najmä vo vŕbovom plote na severe za tie roky zhrubli kmene, takže určite zmocneli aj korene a je to badať na hrúbke aj dĺžke vetiev a najmä ich množstve. Aj napriek napadnutiu škodcami pred dvomi rokmi je to všetko až veľmi životaschopné. Husté vetvy kladú odpor severnému vetru a všetko sa to až nebezpečne nakláňa. Preto som vystrihal asi tretinu až polovicu konárov.

Samozrejme nejde len o plot, cez ktorý Rony nevidí susedove mačky ani nie je nimi vyrušovaný. Je to aj zdroj materiálu pre ďalšie vŕbové oplotky, lenže v lete sú prúty málo vyzreté a na stavby sa nehodia. No a samozrejme ide aj o využitie živín, ktoré korene vŕb vytiahnu zo zeme. Kompostu a substrátov nám treba ročne na kubíky, takže kvalitná surovina sa zíde.

Už roky vŕbové prúty, ktoré nevyužívame na konštrukcie, drvíme elektrickým štiepkovačom. Šťavnaté konáre a listy sú však na štiepkovanie nevhodné, potrebujú trochu odležať. V aktuálnom teplom a slnečnom počasí stačia tri či štyri dni.

A tak som si vyhliadol slnečný deň, aby som mal dosť slnečnej energie aj pre bojler aj pre štiepkovač a po obede vytiahol štiepkovač a pripojil elektrický prívod. A pripravil si prázdne kalfasy, pretože bolo jasné, že materiálu bude veľa. Mám odsledované, že pri drvení takýchto konárov je spotreba štiepkovača nižšia, ako je reálna výroba našej solárnej elektrárne a na voľnobeh voči elektrárni zanedbateľná, takže prakticky počas celej práce sa tiež dobíja baterka, ak nie je práve plná. A to je prakticky vždy, ak nepečieme lekvár alebo kura.

A tak pravidelné plnenie vstupného otvoru štiepkovača vetvami z vŕb som prerušoval rovnako pravidelným plnením doteraz prázdnych kalfasov. Samozrejme sa z čerstvej štiepky ušlo aj sliepkam do voliér, veľmi radi sa v tom prehrabujú a neskôr táto štiepka po zdrevnantení a obohatení slepačím trusom skončí v komposte.

Jediný problém je nájsť pre štiepkovač miesto v tieni, lebo je fajn, že slnko svieti na panely a tie vyrábajú elektrinu preň, ale ja radšej som, keď mi na hlavu zbytočne nesvieti. Aj tento rok si na záhrade slnka užívam celkom dosť.

Súvisiace:  Letničky pri plote sme na zimu odstránili

Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.