Záhrada v kopci

Už stojí aj druhý paletový kompostér

Kompostér bol prvou konštrukciou, ktorú sme v záhrade postavili hneď po jej kúpe. A aj sme ho hojne využívali. Nie je ešte úplne plný, ale prišiel čas postaviť nový. Aj ten je samozrejme z vyradených drevených paliet.

Pálenie dreva alebo sena nie je naším štýlom zbavovania sa odpadu. V prírodnej záhrade totiž takmer neexistuje odpad, ale všetko je surovina na ďalšie spracovanie. Skompostovali sme nie len vňať zo zeleniny alebo stonky rastlín po zbere úrody. V kompostéri skončili aj korene pŕhľavy, ktorej nadbytok v záhrade vlani Olinka riešila radikálne. Korene nechala na slnku dobre preschnúť a potom skončili medzi paletami. Spolu so zvyškami starého sena aj kuchynským rastlinným odpadom v našej domácnosti. Prevrstvili sme to všetko vylúhovanou pŕhľavou aj drevnou štiepkou. Skrátka všetko rastlinné, čo sami neskonzumujeme, skončí v kompostovisku ako potrava dážďoviek.

paletové kompostéry

Teraz prišiel čas nechať materiál skompostovať na substrát, aby sme mali budúci rok čo dávať do záhonov. Vedľa prvého kompostéra vyrástol kompostér druhý. Ešte vlani na tomto mieste bola haluzina, ktorá zvýšila po spílení starých stromov a založení prvého vyvýšeného záhona. Všetko skončilo v druhom vyvýšenom záhone a uvoľnené miesto bolo ideálne na druhý kompostér, ktorý je tiež z paliet. Jednu veľkú som mal z nákupu januárového plota, ostatné som si pozháňal od kamarátov z rôznych firiem.

kompostér z paliet

Najprv som poskladal palety „nasucho“ vedľa prvého kompostéra. Jednak aby som oba zarovnal, jednak aby som si overil, že aj pri použití rozličných jednorazových paliet z toho bude kompostér. Potom som opäť zobral králičie pletivo, odmeral si potrebnú dĺžku a vytvoril z neho na spodku kompostéra bariéru pre krtkov a hryzce či inú háveď, ktorá dovolí dážďovkám zo zeme prejsť do kompostovaného materiálu a začať pre nás pracovať. Okrem jednej dĺžky meter širokého pletiva som musel odstrihnúť ešte tri kratšie kusy, aby som pokryl celý spodok kompostéra šírky 1,2 m.

Potom išli palety preč, na zem pletivo, naň opäť palety, opäť kontrola rovín a potom už do ruky vŕtačka, uťahovačka, vruty 6×200 a poďme do dreva s tým. Za chvíľu bol kompostér postavený. Lenže postaviť paletový kompostér trvá podstatne kratšiu dobu, ako ho dokončiť do stavu používania vhodného. Atypické palety mávajú priečky od seba ďaleko a vznikajúci kompost by sa z kompostéra trúsil von. Tak som rozobral dve chatrné palety a doplnil drevené priečky do paliet.

Na záver som na dno kompostéra rozsypal jedno vrece štiepky od svokrovcov a nanosíme aj trochu starého sena z domu. Potom už do kompostéra pôjde čerstvý materiál a môže sa začať kompostovanie. V prvom kompostéri zatiaľ môže kompost zrieť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Miroslav

    Velmi som sa inspiroval dakujem 🙂

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.