Záhrada v kopci

V sobotu lialo ako z krhly

Či skôr v nedeľu nad ránom. Lialo v kuse, sem tam hrmelo. Všade plno vody. Ale len v meste. Keď sme v nedeľu dopoludnia prišli do záhrady, zistili sme, že je všade sucho. Na ceste, v járkoch, vo dvore aj v záhrade. Záhony suché, kopa hliny suchá. Po nočnom daždi ani stopy. Pršalo tu vôbec?

Keďže sme v sobotu podvečer jednak v očakávaní nočného dažďa podľa predpovede počasia aj pre dve milé návštevy v záhrade nepolievali, museli sme to dohnať v nedeľu pred obedom. Rozniesli sme v kupách odstátu vodu zo súdkov k rastlinám, ktoré to najviac potrebovali, aby sme dorovnali deficit zo soboty večera.

Na obed sme sa rozprávali so susedom. Podľa neho v noci trochu spŕchlo, ale nie veľa, symbolicky. Zavčas ráno bola ešte vidieť voda na tráve. No keď sme prišli my do záhrady, už po nej nebolo ani stopy. Aký to kontrast proti mestu, ktoré je vzdialené vzdušnou čiarou asi päť kilometrov. Ale tu je to iná dolina, oddelená od mesta malým hrebeňom. A aj preto je detailná predpoveď počasia pre záhradu a mesto často odlišná.

Keď sme poliali všetky malé stromy aj zeleninu, dopustil som do súdkov vodu zo studne. Večer nás totiž čakalo ďalšie polievanie, keďže aj nasledujúce dni majú byť bez dažďa. Síce už nemá byť tak spaľujúco horúco, ale pršať nebude. Najmä sme dôkladne vodou preliali vyvýšený záhon, aby mali paradajky aj papriky spolu s baklažánmi, na ktorých sa objavili prvé plody, dosť vlahy. Celkove som zo studne v nedeľu vyčerpal cez pol kubíka vody.

Poloha pozemku pod svahom a dostatočná vrstva mulču pri mnohých rastlinách nám dovoľuje väčšinu rastlín nechať bez dodatočnej zálievky, nájdu si vlahu v zemi samé. No hrach, papriky, uhorky či kaleráby a niektoré z malých stromčekov a kríkov potrebujú občas vidieť vodu aj z kupy na polievanie. Vďaka vhodne umiestnenému súdku na vodu to nemáme k nim ďaleko. No aj tak budeme radi, keď o pár dní opäť trochu poprší. A nie len v meste, kde bývame, ale aj na záhrade v dedine, kde tak radi trávime voľný čas.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.