Čo nemá cenu, to nemá hodnotu, tvrdia vraj Nemci. A za istých okolností aj elektrina z vlastnej elektrárne nemá cenu, teda aspoň neplatíte žiadnu cenu za jej používanie, lebo investovať ste do nej museli. A to môže byť zradné.
Pre poriadok ale treba napísať, že v našich zemepisných končinách tvrdenie z nadpisu platí len od jari do jesene. Lebo v zime sú ostrovní elektrárnici extrémne šporovliví, čo sa elektriny týka. Skrátka keď sa Slnko vyhupne vyššie a na oblohe sa vyskytuje dlhšie, výroba zo solárnych panelov začne rásť a sú dni, kedy sú baterky už dopoludnia plné, bojler ešte zo včera takmer celý nahriaty, v dome sa nevarí ani nepečie, vonku sa nekosí ani drevo nepíli a čo teda s tou elektrinou? A keďže to človek vie, tak si dovolí mať pozapínané aj to, čo by si zo zásuvky s elektromerom nedovolil.
Napríklad elektrický odvlhčovač vzduchu môže bežať nie len celý deň, ale aj celú noc, vysávať zo vzduchu vlhkosť z čerstvej omietky na múroch a umožniť tak skôr maľovať, popri tom ešte mierne temperuje miestnosť. A to vedro vody sa hodí napríklad pre sádru alebo omietku do ďalšej miestnosti 😉
Alebo môže elektrina niekoľko hodín ráno napájať elektrické olejové radiátory, kým sa rozhorí drevo v piecke a vyhreje celý dom. Stavebné svetlo môže svietiť v kuse, bez vypínania. Ani tou vodou v elektrickom bojleri netreba nejak extra šetriť, veď slnko zohreje. A namiesto úsporných LED žiaroviek pokojne môžu vo svietidlách fungovať klasické žiarovky, ktorých svetlo je pre človeka prirodzenejšie a pre jeho oči podstatne lepšie, ako tie LEDky.
Takže nakoniec nejde ani tak o plytvanie, ako o zvýšenie komfortu. Za každým zapnutým elektrickým strojom či žiarovkou netreba vidieť centy, ale svoje pohodlie. O ktoré sme sa sami postarali, nikoho sme nežiadali o dotácie ani daňové úľavy, skôr sme poriadne mastné dane zaplatili pri budovaní FVE.