Záhrada v kopci

A je po zelenine

V našich končinách to takmer vždy tak býva, že na konci jesene príde pár mrazivých dní a po nich je zase trochu pekne, až kým nezačne zima. Týchto pár dní stačí na to, aby zlikvidovali zeleninu. Tak to bolo aj tento rok. Je po sezóne.

Plodová zelenina to mala tento rok ťažké. Až do 20. mája pršalo a bola zima, potom prišlo v priebehu jedného dňa leto. Nebolo tak sucho a horúco, ako vlani, ale stačilo to na skrátenie sezóny. A aj keď september bol výnimočne teplý, chladné noci zastavili rast zeleniny. No ale na kríkoch boli stále pekné plody paprík, hoci koncom septembra už bol problém nájsť peknú paradajku. Už od konca augusta som priebežne odstraňoval z vyvýšených záhonov prvé kríky, ktoré to mali už za sebou. Keď októbrová predpoveď oznamovala nočné teploty tesne nad nulou, bolo všetko jasné. V našej doline, aj napriek lokálnej predpovedi, je v takýchto časoch až o štyri stupne menej, ako je predpoveď. Takže bolo jasné, že v noci, či skôr nad ránom, bude mrznúť. Otázkou bolo, do akej výšky.

Zlikvidoval som všetky kríky rajčín, spolu s poškodenými plodmi skončili v paletovom kompostéri, nech sa zrecyklujú spolu so slepačím trusom pre budúce úrody. A obral väčšinu paprík, ktoré sme doteraz nestihli pojesť. Bolo toho vyše polovice zeleninárskej plastovej bedničky. Na kríkoch ostalo len trochu plodov menej hodnotných, takých, ktorých nebude škoda, ak pomrznú, ale ktoré sa budú dať zjesť, keby náhodou nie.

Po prvom nočnom mraze som do záhrady prišiel až popoludní a hneď bolo jasné, že mráz tu bol. Uhorky kaput, tekvice tiež, papriky s ovisnutými listami jasne dávali najavo, čo sa im stalo. Teplomere ukazoval tesne pod nulou, ale muselo to trvať dlhšie. Takže som obral aj zvyšné plody, ktoré trochu stáli za to, lebo predpoveď bola ešte chladnejšia.

Dobre som urobil. Bolo ich síce len za misku, ale teplomer ukázal nočný mráz -1,3°C a to už teda bolo úplne po paprikách. Tiež skončia onedlho na komposte.

Tekvice hokaido boli obrané tiež, takže sú v bezpečí. No a zvyšné uhorky poputujú tiež na kompost.

Čo už, je po sezóne, o mesiac skôr, ako vlani. Ale najedli sme sa paprík, paradajok aj uhoriek do sýtosti. Semená z najkrajších plodov už sú tiež usušené pre budúcoročný výsev, takže nemáme čo ľutovať. Sezóna bola síce krátka, ale zato bohatá. Ešte poriešiť nejaké to prirodzené skladovanie. Alebo konečne postaviť nejaký menší skleník, aby nás počasie už toľko netrápilo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.