Záhrada v kopci

Ako robím drážky do hranolov

Záhrada nie je len tráva alebo zelenina či ovocie. Okrem pôdy a rastlín je záhrada priestor, kde treba udržiavať alebo budovať rôzne zariadenia a pomôcky. A to je hlavne moja parketa. Mám rád prácu s drevom. Nedávno som sa naučil robiť aj drážky do hranolov. Odborne sa to nazýva preplátované spoje.

Do novej záhrady teba neustále niečo. Či už postaviť alebo kúpiť. A náradie sme kupovali aj do záhrady aj do dielne podľa toho, ako sme to potrebovali. Ale niektoré kúsky strojového vybavenia sú dosť drahé, takže som sa snažil ich nahradiť tým, čo som už mal, niekedy aj za cenu mierne väčšej náročnosti práce. Najmä keď som ich potreboval len raz.

Takže stále nemám hornú ani dolnú frézu na drevo ani cirkulár so stolom. Ale mám dve okružné píly, jednu s kotúčom 150 mm na akumulátor a jednu s kotúčom 190 mm na 230V. S nimi sa snažím urobiť čo najviac, čo sa dá. Nedávno som si vyrobil vodiaci prípravok, s jeho pomocou dokážem okružnou pílou zhotoviť drážky do hranolov. V strede aj na okrajoch.

vodiaci prípravok

Nevymyslel som koleso. Odkukal som to na jednom videu, keď som hľadal informácie na internete. Prípravok z dosky, vodiacej lišty a dvoch kolmo upevnených vodiacich dostičiek zaistí, že sa okružná píla zarezáva kolmo na os hranola do nastavenej hĺbky a že každý rez pílou je vedený presne. Odpadá tak nutnosť držať pílu pevne v rukách a dúfať, že neuhne z určeného smeru. Vodiaci prípravok zaistí presnosť, udrží smer a vďaka širokej základni sa píla kĺže po jeho povrchu bez vychýlenia.

rezanie drážok

Spodné bočné vodiace bočnice sú kolmo na os prípravku a tak ďaleko do seba, aby pasovali na opracovávané hranoly. Potom už stačí na hranole na jeho konci alebo aj kdekoľvek v strede si vyznačiť krajné pozície budúcej drážky a na tomto mieste zarezať ručnou okružnou pílou.

vyrezaná drážka

drážka v strede hranola

Ďalšia práca je už potom jednoduchá. Od krajného zárezu posúvam prípravok s pílou ďalej do drážky, tak asi o šírku kotúča a robím jeden zárez za druhým, až kým neprídem k poslednému už hotovému rezu. Vytvorím tak viac či menej hustý „hrebeň“.

vyklepanie hreneňa

Na záver kladivkom vyklepem tenké plátky dreva z drážky a jej dno vyhladím najprv dlátom a na záver šmirgľom.

hotová drážka

Vďaka tomu prípravku môžem robiť drážky do hranolov alebo foršní v dielni, ale aj vonku kdekoľvek v záhrade, kde mi dojde elektrický kábel, alebo môžem využiť akumulátorovú pílu.

hotové preplátované spoje na hranoloch

Preplátované spoje mi umožňujú zhotoviť masívne a pevné tesárske spoje bez nutnosti využívať kovové uholníky a množstvo vrutov. Navyše takto zhotovené spoje sú oveľa trvácnejšie, ako moderné spôsoby spájania drevených konštrukcií.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.