Záhrada v kopci

Ako sme chceli vypestovať kvetovú lúku

Kto si z vás spomenie, ako to kedysi vyzeralo na lúkach za dedinou? Tráva po kolená, plná rôznofarebných kvetov všetkých možných tvarov, radosť sa prebehnúť. A v tej našej záhrade len tráva, jednotvárna zelená plocha. Chceli sme to zmeniť.

Takže súčasťou nášho plánu na vybudovanie novej záhrady bol aj postup prerobenia zelenej lúky na kvetovú lúku. Čo to sme sa dozvedeli v knihách, čo-to z iných blogov na internete. Chceli sme, aby to u nás stále kvitlo nejakou farbou, aby sa u nás včely mali ako vo vatičke a vždy našli niečo pod zub. Hoci nie som včelár a môj záujem nebol v prvom rade produkovať med. Chceli sme, aby včely ako opeľovače kvetov ovocných stromov a kríkov aj zeleniny poznali našu záhradu a nikdy ju neobišli. Navyše pestrofarebná kvetná lúka veľmi dobre vyzerá a vždy poteší.

Prioritou prvého roka bolo zasadiť do zeme viacročné rastliny, aby čo najskôr mohli plodiť a my sme sa dočkali úrody, prednosť mali stromy a kríky sťahované zo starej záhrady. Hneď za nimi zelenina a dokončenie prvého vyvýšeného záhona pre časť z nej.

Medzitým tráva rástla, až v máji bolo jasné, že sa nejedná o čisto zelenú plochu. Okrem malých sedmokrások sa objavili margaréty, zvončeky, biele kvety rebríčka, neskôr žlté kvety ľubovníka, modré nevädze. Púpavy, šalvia aj repík. Pestrá kvetová lúka ako z filmových rozprávok a našich spomienok na starých rodičov a ich chalupy na dedine.

Uličky pre prístup k stromom, ostrovčeky pre čmeliaky, včely a iný hmyz

Keď prišiel čas kosenia, nedalo mi, aby som celú lúku okolo stromov aj nad sadom pokosil naraz. Tak som kosil na etapy. Vždy som nechal časť s kvetmi, aby mali včely aj čmeliaky kam zaletieť, kým dorastú kvety na vykosenej časti. Netrvalo to dlho a nízka tráva opäť dorástla a kvety sa opäť objavili na konci stoniek.

Takto som kosil trávu vždy. Po častiach, na etapy. A tak som docielil toho, že nám na lúke hore za plotom alebo v ovocnom sade vždy kvitli nejaké kvety. A na záhradu bol vždy pekný pohľad.

Nakoniec sme nemuseli kvetovú lúku pestovať, rástla nám sama od seba. Stačilo, aby zo záhrady po jej kúpe bývalý majiteľ odviezol ovce, ktoré trávu spásali a nedovolili kvetom sa rozvinúť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.