Záhrada v kopci

Čerstvý vzduch ako liek

Veríte tomu, že zima a mráz je dobrým liekom na prechladnutie? Dokážete si predstaviť, že pri celkovej slabosti namiesto do postele sa vyberiete uprostred zimy do záhrady? Na prvý pohľad sa to môže zdať ako hlúposť, ale mňa už záhrada viackrát vyliečila.

Máme v bytovke susedku-kamarátku, ktorá už dávnejšie prejavila záujem ísť s nami do našej záhrady, aby si na chvíľu užila kľudu a ticha mimo mesto, mimo svoje každodenné povinnosti. A tak keď sa jednu januárovú sobotu predpoludním baby stretli pri návrate z obchodu, pozvali sme ju na krátku návštevu. Keď mrzne, tak sa jedná o len krátky asi dvojhodinový kontrolný pobyt v záhrade. V podstate prechádzku na čerstvom vzduchu, pri ktorej skontrolujeme ploty, stromy, bránu či lúku za plotom a aj dom. Pretože v teplotách pod nulou robíme len keď je to naozaj nevyhnutné, ako nedávno plot. Naša susedka odvoz aj spoločnosť mimo múrov paneláku odmietla s odkazom na to, že je mierne nachladnutá.

Za minulú jeseň a túto zimu som celkom dva razy bol prechladnutý. Stačí niekoľkohodinový pobyt na mieste, kde je nižšia teplota a nemám dosť pohybu a k tomu trochu viacej práce, menej spánku a choroba je na svete. Určite to poznáte tiež. Cítite sa trochu slabší, máte pocit mierne zvýšenej teploty, dobre by padlo na chvíľu si ľahnúť. A v sobotu chce Olinka ísť do záhrady.

Prvýkrát som z toho nebol nadšený. No napriek tomu sme uvarili čaj do termosky, obliekli si svoju športovú funkčnú bielizeň, pracovné oblečenie a šli. Už ani neviem, čo sme vtedy robili, ale v podstate sme boli stále v pohybe, nebola mi zima, studený vzduch mi nevadil ani pri dýchaní. Občas sme si sadli, dali šálku horúceho čaju a keď sme sa po pár hodinách vrátili domov, necítil som nijakú únavu, nijaký problém. Preto mi nerobilo problém zopakovať si takúto „kúru“ aj v nedeľu. A v pondelok som bol úplne zdravý, hoci som nezjedol jedinú tabletku, neležal jedinú hodinu a nepotil sa pod paplónom.

Keď som druhý raz cítil, že „na mňa niečo lezie“, opäť som neprotestoval proti návšteve záhrady. Celý deň som sa cítil skvelo, v rámci možností pracoval aj oddychoval, dal si čajík. Dva takéto víkendové dni ma úplne vyliečili. Som presvedčený (z minulých skúseností), že byť zatvorený v byte, piť čaje a ležať pod dekou, potreboval by som päť dní, počas ktorých by som takmer nič neurobil, a teda ani nezarobil, a ešte by som sa cítil blbo.

Čerstvý vzduch, slniečko a pohyb pri práci spolu s dobrým oblečením je najlepší lekár. Polihovanie a lenošenie v zatvorenom nevetranom byte je najhoršou voľbou na ľahké prechladnutie. Telesný pohyb na čerstvom vzduchu zmôže viac, ako potenie sa pod dekou v zatvorenom paneláku. Škoda, susedka mohla byť zdravá 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.