Záhrada v kopci

Certifikát prírodnej záhrady naozaj nepotrebujeme

Veľmi často pri rozhovore o „inej forme“ našej záhrady dostávame otázky, do ktorej kategórie alternatívnych záhrad by sme našu záhradu zaradili a či sme v nejakom zozname na internete a aký certifikát máme. Nemám rád takéto nálepkovanie.

Radi označujeme našu záhradu ako permakultúrnu alebo ako prírodnú. Ale každý si pri tom môže predstavovať niečo iné. Možno preto vznikli u nás aj vo svete ucelené koncepty a definície, ktoré jasne vymedzujú, čo ešte je a čo už nie je v pravidlách tej-ktorej koncepcie pestovania.

My sme sa nechali inšpirovať, ale nechceme tupo kopírovať a aplikovať niečo, čo by sa do nášho pozemku možno ani nehodilo. Keď označujeme záhradu ako prírodnú, máme na mysli fakt, že sa snažíme využívať procesy, bežne prebiehajúce vo voľnej prírode, aj pri pestovaní ovocia a zeleniny u nás. Jednak preto, že chceme jesť zdravé potraviny bez zbytočnej umelo pridávanej chémie, jednak nám tento prístup uľahčuje prácu, pretože mnohé činnosti, vykonávané v intenzívne spravovaných záhradách samotným majiteľom za nás robia rôzne živočíchy. A nestojí nás to žiadne peniaze 😉

Každý strom je iné ovocie

Nevymysleli sme koleso. Podobné cítenie a podobnú snahu o zjednodušenie práce v záhradách majú mnohí, u nás aj v zahraničí. Preto sa radi necháme inšpirovať a poučiť. K tomu nám slúžia dobré televízne magazíny, dobré knihy a samozrejme aj internet. A pri hľadaní ďalších informácií nám nemohlo ujsť, že existuje mnoho podobne zameraných záhradkárov a že sa o svoje skúsenosti tiež podelia s ostatnými. Ale tiež to, že aj na Slovensku existujú spolky a organizácie, snažiace sa o šírenie určitého konceptu a jeho certifikovanie.

Certifikovanie znamená, že vašu záhradu navštívia udeľovači certifikátu a skontrolujú, či plníte kritériá. Či máte všetko to, čo je predpísané, či nemáte to, čo je zakázané. Málokto sa zamýšľa nad tým, že tento predpis nie je zhora daný, svätý a nemenný. Iba ho niekto vymyslel, marketingovo spracoval a vyhlásil takýto koncept. A nakreslil si k nemu logo a certifikát. Prekvapí potom niekoho, že udeľovanie certifikátu je spoplatnené?

Nám stačí, že záhrada je budovaná tak, ako to my cítime a chceme. Že sa my v nej dobre cítime a že sa tu dobre cítia aj ľudia, ktorí nás navštívili. Že konzumujeme ovocie a zeleninu, ktorú sme nestriekali chemickými jedmi. Že neprihnojujeme syntetickými prípravkami. A že sa tu zbytočne nenadrieme, ale skôr oddýchneme. Na duši aj na tele. A na to nijaký certifikát nepotrebujeme.

Súvisiace:  Budujeme ekozáhradu?

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.