Záhrada v kopci

Chov A ukončený

Už je to vyše dvoch rokov, čo som písal o dovoze prvých sliepok k nám. Po rôznych časových odkladoch sme tento týždeň tento náš prvý chov nosníc definitívne ukončili. Už bol najvyšší čas, zo zdravotných dôvodov, našich.

Neplánoval som chovať nakúpené mládky viac, ako dva roky. Keďže krmivo nakupujem, musím brať do úvahy aj ekonomiku chovu. A dve sezóny znášky sú akurát tak dosť. Pôvodne mal byť chov A ukončený koncom minulého roka. Lenže s maranskami nám to vôbec nevyšlo. A aby sme zachovali produkciu vajec, posledných päť sliepok ostalo zimovať v malom kuríne, ktorý pôvodne vôbec nebol plánovaný na zimnú prevádzku. Ale sťahovať sliepky hore dolu medzi kurínmi, keď už si zvykli na novom mieste?

Na jar som sa rozhodol pre nákup nových hybridov Dominant Dark Shell na vajíčka do malého kurína, tak sme staré nosnice trochu preriedili a zvyšné dve presťahovali do mobilného kurína. A potom nejak nebol čas po začatí znášky mladých vyriešiť tie staré. Až kým sa neohlásil problém s chrbátom. Bolo treba vyriešiť množstvo práce, upraviť zopár vecí, začať robiť inak a hlavne menej. Tretí kurín s dvomi sliepkami sa stal príťažou. Hoci sme ich nijako nerozmaznávali, posledný mesiac vychádzala produkcia 1,46 vajca na deň pri dvoch nosniciach v treťom znáškovom cykle.

Vyčkali sme príhodný deň, kedy teplota klesla pod 20 °C a popoludní som rozkúril kotlinu, nechal zovrieť vodu. Postupne sme obe sliepky dostali do chladiaceho boxu. Mobilný kurín je prázdny, starostí je menej. Tohoročné nosnice dávajú 4 až 5 vajec denne (šesť sliepok), Kalimero utešené rastú a dúfam, že v októbri bude prvé mäso v mrazáku a prvé vajíčka v praženici 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.