Záhrada v kopci

Čo by sa mi hodilo do dielne

Nedávno nás navštívil môj dlhoročný priateľ a pri prehliadke mojej dielne zahlásil: „Veď ty tu máš viac náradia, ako my vo firme!“ Zjavne preháňal, ale pointa je v tom, že som si na vybavení náradím dal záležať. Napriek tomu si myslím, že mi ešte nejaké náradie chýba a viem celkom presne, čo by som si ešte rád zaobstaral.

Moje prvé náradie bolo akumulátorové. Akuvŕtačka a okružná píla. V dome sme ešte nemali rekonštruovanú elektrickú sieť, tak to bol jediný spôsob, ako niečo urobiť. Baterky som samozrejme nabíjal doma. Aj neskôr som oceňoval výhodu akunáradia. Mobilita a pohodlnosť používania. Ešte aj teraz, keď vlastním vŕtačky, píly a brúsky na 230 V, na drobné práce oveľa radšej používam akumulátorové náradie. Nijaký kábel mi nezavadzia, do záhrady nemusím naťahovať predlžovačky. Práca s ním je skrátka pohodlná. Z tohto dôvodu som sa vyhýbal nákupu pneumatického náradia, hoci by sa mi občas zišlo. Nechcem sa starať o kompresor a nechcem k hadiciam na vodu a káblom na elektrinu ešte skladovať aj vzduchové hadice.

Myslím si, že som náradím dobre vybavený na spracovanie masívneho dreva. Viem rezať a zakracovať dosky aj foršne či hranoly, viem ich hobľovať aj brúsiť, vŕtať aj uťahovať vruty a skrutky. Mám aj uhlovú brúsku s rôznymi kotúčmi a samozrejme aj stojany, takže okrem dreva viem urobiť základné operácie aj s kovom. No práca s drevom ma baví oveľa viac. Vyvýšené záhony aj konštrukcia studne hádam hovorí za všetko, regály sú len takou trojmetrovou „drobnosťou“ 😉

No keď vidím, ako nevieme „prinútiť“ nijakého majstra, aby sme konečne začali s opravou strechy, zrejme to nakoniec ostane na mňa, hoci sa mi to zdá ako už dosť veľké sústo. Nemám s tým žiadne skúsenosti, hoci mám kamarátov, ktorí sa v tom vyznajú. No na robotu s takýmto drevom nemám žiadne náradie. A na dvadsať metrov dlhej streche by to boli iné počty rán kladivom. Až takú kondíciu nemám.

Samozrejme už som sa pozeral po vhodnom náradí. Ako vravím, pneumatickú klincovačku nemám záujem kupovať, uvažujem o akumulátorov náradí. Ako prvá mi padla do oka akumulátorová klincovačka NT1850DBSL od HiKOKI. Lenže tá nedokáže pribíjať strešné laty na krov, je vhodná na výrobu psej búdy, domčeka na náradie či iných drobných konštrukcií, kde sa používajú tenšie dosky alebo OSB dosky a kde krátke klince postačia. Takže pre práce na streche bude vhodná stavebná klincovačka NR1890DBRL, zvláda klince o 5 do 9 cm a a jedno nabitie 5 Ah akumulátora ich nabije až 700. Myslím, že tomuto náradiu môžem dôverovať, HiKOKI je nové meno pre osvedčené náradie z produkcie HITACHI Power Tools.

Len aby to nakoniec neskončilo tak, že po oprave našej strechy nás budú volať aj ostatní naši známi, aby sme opravili strechu tiež im. V našej záhrade pracujem rád, baví ma to a nerád by som si to sprotivil tým, že z toho urobím zamestnanie a nakoniec nebudem mať čas na relax vo svojej záhrade.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.