Záhrada v kopci

Čo je na obrázku?

Odpoveď by sa mohla zdať ľahká. No ak sa niečo zdá byť ľahké a jednoduché, vždy je za tým niečo zložitejšie, čo nie je na prvý pohľad vidieť. A tak je to aj s dnešným „kvízom“. Jednoduchá odpoveď v sebe skrýva hlbší význam.

Na fotografii je samozrejme štiepkovač ALKO. Elektrický štiepkovač ALKO. A fotené to je pri tohoročnom štiepkovaní vŕb 14. februára. Na Valentína. Prihára?

Elektrický štiepkovač je zapojený do zásuvky, ale nie hocijakej. Tá totiž svoj druhý koniec nemá v Mochovciach, ale v našej fotovoltickej elektrárni. Takže pri tomto aj ďalších štiepkovaniach vŕbových prútov sa nekrútil elektromer v rozvodnej skrini a nenaskakovali centy. Štiepkovali sme zadarmo. Presnejšie by samozrejme bolo povedať, že za nulových ďalších prevádzkových nákladov. Spracovanie vŕbových prútov nás totiž nestálo už nič navyše. Elektráreň je zaplatená, už sa bude len „odpisovať“. A šetriť peniaze, ktoré by inak odchádzali za pravidelné platby za elektrinu.

A rovnako je to aj s kosením trávy. Tento mesiac som vytiahol odloženú elektrickú kosačku na kolesách, nabrúsil jej nôž a natiahol elektrické predlžovačky. No nezapojil som ich do elektrickej zásuvky z rozvádzača distribučnej sústavy, ale do zásuvky z našej vlastnej elektrárne. Slniečko svietilo a ja som kosil.

Okamžitá úspora z jedného štiepkovania alebo jedného pokosenia v blízkosti domu nie je veľká. Veď na tom je založený celý princíp nášho vysávania. Jednotlivá platba nie je veľká, je to skoro nič, prepočítané na deň zanedbateľné, to si môžete dovoliť. A potom zrazu bum! Ste závislí a musíte platiť, koľko si zmyslia.

U nás už nie, my si už môžeme vybrať, čo je nám výhodnejšie. Či kupovať benzín alebo nekupovať elektrinu. Variabilné náklady klesajú, nech robíme čokoľvek a koľkokoľvek.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 450 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.