Záhrada v kopci

Doplnili sme kompost do vyvýšených záhonov

Všetok prebytočný rastlinný materiál u nás končí v kompostéroch. Rečou bežných ľudí u nás „odpad kompostujeme“. Hoci názor na to, čo je odpadom, môže byť rôzny. Ale cieľom nie je odpad len skompostovať. Cieľom je odpad premeniť na surovinu a kompostovanie je len metódou. Práve túto jar nastal čas metódu finalizovať.

Nebolo preto náhodou, že hneď po zakúpení záhrady a jej dôkladnom premeraní aj rozvrhnutí nového rozdelenia a vzhľadu sme sa rozhodli postaviť kompostér ako prvú reálne novú konštrukciu. Jeho objem 2 m2 sme do jesne zaplnili, takže ďalší rok som samozrejme postavil druhý kompostér.

Rovnako je to aj s vyvýšenými záhonmi. Nie sú cieľom, len prostriedkom k ľahšiemu pestovaniu. Či už tým, že sa netreba zohýnať a šetria chrbát záhradkára, alebo tým, čo na prvý pohľad nie je vidieť. Zloženie vyvýšeného záhona zaistí kvalitnú pôdu pre rastliny a ich vitálny rast. To je ale sprevádzané každoročným poklesom úrovne substrátu a preto každú jar substrát do záhonov dopĺňam.

Chýba takých desať až pätnásť centimetrov a to je pri ploche 14 m2 dobrého poldruha kubíka zeminy do každého z dvoch záhonov. Keby bol jeden kompostér plný substrátu, bolo by to pre záhony aj tak málo.

Takže do záhonov ide odložená zemina z rôznych terénnych úprav v záhrade a túto jar sme tiež vyprázdnili prvý kompostér. V ňom sa premenili korene pŕhľavy z celej záhrady aj zvyšky zo zeleniny, drevná štiepka aj pokosená tráva na kvalitný substrát.

V polovičke februára som teda vybral z domu Motúčko, pre istotu dobil jeho akumulátor a dal sa premiestniť obsah kompostéra do záhona.

Kompostér som vyčistil až na dno, teda až na králičie pletivo, ktoré som tam dal pri jeho stavbe, aby som ochránil dážďovky v komposte pred krtmi. Celkove som z kompsotéra vyvozil asi trištvrte kubíka substrátu, väčšina z neho skončila v spodnej sekcii prvého vyvýšeného záhona. Aby na ňom nevyrástla burina, Olinka povrch opäť prikryla vrstvou slamového mulču.

Čosi ostalo aj na inú časť, ale tu bude treba na dorovnanie siahnuť na iné zdroje.

Nakoniec som na dno kompostéra položil novú vrstvu ochranného pletiva, lebo pôvodnú som lopatou na niekoľkých miestach poškodil. Na to sme nahádzali drobné konáriky z tŕniek aj z jablone, zloženej vlani v lete. A na to potom prišiel „záhradný odpad“ a iný kompostovateľný materiál.

Kúpiť desať 70 litrových vriec so záhradníckym substrátom by možno bolo jednoduchšie, ale nie úplne najlacnejšie. Takto recyklovaním miestnych zdrojov ušetríme za likvidáciu odpadu aj za nákup substrátu a hnojív. A vyvýšené záhony sú pripravené na novú sezónu pestovania zeleniny.

Súvisiace:  Dozrievajú prvé zemolezy

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.