Záhrada v kopci

Farmárove raňajky

Romantiku nehľadajte v TV seriáloch ani holyvúdskych filmoch. Romantika je všade okolo vás, len ju musíte chcieť vidieť a nesmiete ju prepásť. Romantika je vo vás a v tom, ako nazeráte na svet okolo seba. Napríklad pri raňajkách.

Teraz sú už rána chladné aj u nás, nie len v sovietskom filme. Ale pred takým mesiacom… Som sa po prebudení na kikiríkanie kohúta od vedľa, s prebúdzajúcim sa slnkom za oknom, vybral do sviežeho letného rána, aby som sa postaral o háveď, teda večne maškrtné a hlučné sliepky a malého Ronyho a potom som si spravil raňajky aj pre seba.

Hoci dokážeme piecť kváskový chlieb, tento je z časových dôvodov kupovaný (ale stále kváskový) a tiež tvarohová nátierka a kvalitná šunka aj syr. Kým výrobu týchto „komponentov“ zvládneme, tak to ešte chvíľu potrvá.

Ale všetko ostatné už je „z domácej súčiastkovej základne“, teda vlastnými rukami dorobené, na vlastnom pozemku.

Papriky a paradajky sú už evergreenom našej potravinovej bezpečnosti, s tými si už vieme poradiť, hoci nám prírodné živly kladú do cesty rôzne prekážky. Rovnako tak uhorky rastú samé a aj bez vody, ehm, bez vody nie, ale bez polievania, a bez umelého zavlažovania 😉

A hoci ani hrnčeky nevyrábame, ani sa nechystáme, na čaj rastú bylinky a iné rastliny tiež v našej záhrade. Tie na fotkách sú z orechového listu. Že nepoznáte? Tak ochutnajte! Ale až budúci rok, zber orechových listov na čaj skončil 15. augusta!

No a môcť si dať varené vajcia z vlastných, to je na nezaplatenie!

Komu by už chutilo samému. Toto leto mi pri raňajkách robil spoločnosť náš malý psík.

A mne chutilo ohromne. Nie len preto, že sme si dokázali sami takmer všetko dopestovať a dochovať, ale aj preto, že som mohol jesť v kľude na čerstvom vzduchu a slniečku. V pokoji a bez náhlenia sa dobre a chutne najesť, vypiť si čaj a neskôr aj čiernu kávu. A keď slniečko sa ostrejšie oprelo do očí, tak som roztiahol veľký slnečník, aby nebolo až tak horúco.

Ešte aj teraz si dám raňajky vonku, na stole ktorý som si sám vyrobil, ale už mávam teplý kabát a teším sa, že ma slnko trochu zohrieva, čaj chladne o čosi rýchlejšie, ale aj tak je príjemné mať možnosť byť vonku a užívať si zdravie plnými dúškami. Zelenina je čerstvo odtrhnutá, necestuje cez polovičku kontinentu, vyrástla tu pre nás a dozrela na slnku. A aby som si ju mohol dovoliť, nemusím nechávať zdravie za pásom nejakej fabriky.

Čo môže byť lepšie?


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

1 Komentár

  1. Pingback: A večer domov - Moja záhradka

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.