Záhrada v kopci

Jednoduchá úprava elektrickej kosačky

Dlhé roky používame v našej záhrade na kosenie trávy v blízkosti domov elektrickú kosačku so zberným košom. Pomáha nám udržiavať trávnik v dobrej kondícii a súčasne šetrí čas s hrabaním. Len mala jednu chybu, ktorá ma dosť štvala, len som nevedel, ako ju ľahko opraviť. Už som na to prišiel.

Túto elektrickú kosačku z Lidlu používam často a rád a odkedy nám funguje naša fotovoltická elektráreň, o to radšej. Už nám ušetrila takých 15 litrov benzínu do podobne veľkej motorovej kosačky a to sezóna ešte neskončila. Olinka je rada, že s ňou kosím, lebo nemusí trávu za mnou hrabať, len jej nechám niekoľko kalfasov nakosenej jemnej trávy po záhrade pre záhony na mulčovanie, a zvyšok ide sliepkam do výbehov a čo už načisto nie je kam dávať, tak skončí v kompostéroch.

Elektrickou kosačkou až do vinice

Oproti motorovej kosačke rovnakého výkonu sa mi páči, že ide potichu, trvale vo vyšších otáčkach a tiež má sprevodovaný ventilátor, takže hádže do koša aj mokrú trávu oveľa ochotnejšie, ako tá motorová, hoci už aj tú som si upravil 😉 Takže vlastne by som mal napísať aj ďalší článok. A v neposlednom rade má skutočne veľký zberný kôš, teda nemusím zastavovať každú chvíľu, ako s podobnou menšou kosačkou.

Lenže pri vyberaní zberného koša sa vždy trochu trávy vysypalo. Preto, lebo plastový jazyk koša, vstavaný do kosačky, nekopíruje presne tvar tunela na stroji. Je totiž spojený s tenkým dnom koša, ktoré sa naplnením prehýna a jazyk dvíha. A vháňaná tráva sa dostáva aj pod jazyk a v extrémnom prípade je schopná tunel zapchať, hoci je kôš len poloplný.

Skúšal som rôzne finty, ako udržať ten jazyk dole a nedostať pod neho trávu, ale „jemné narážky“ nepomáhali, tak som sa rozhodol vziať si „väčšie kladivo“. Teda udržať jazyk zberného koša na svojom mieste hrubou silou. Silou pozinkovaného plechu hrubého 0,8 mm, ktorý „som našiel“ kdesi v chalupe.

Vytvaroval som okolo tunela planžetu, ktorá nedovolí jazyku voľne „pobehovať“ po tuneli a udrží ho na jeho mieste za každých okolností. Z pásu plechu, odstrihnutého na šírku tunela, som vytvoril oblúk, na jeho konci som zahol manžetu širokú 1 cm, aby sa o ostré hrany nikto neporanil ani nedrali plasty kosačky.

Hotovú a odskúšanú planžetu som nasadil na telo kosačky, prevŕtal vrtákom 4 mm a pripevnil k plastu trhacími nitmi priemeru 4 mm. Vo vyústení tunela je planžeta zdvihnutá necelý centimeter, aby sa pod ňu dal plastový jazyk koša pohodlne zasunúť, presah oboch kusov je tiež centimeter, ale ani dva by nevadili.

Súvisiace:  Baterky do náradia máme doma

Takže teraz pri nasadzovaní koša zasuniem jazyk pod plech a nasadím na plastové háky hore na tele kosačky. V podstate to robím úplne rovnako, ako pred úpravou, len jazyk je pevne fixovaný na svojom mieste a smerom od žacieho noža nie je nijaká medzera, kam by ventilátor vedel trávu nahadzovať, tá musí ísť len do koša.

Pri vyberaní koša s trávou nie je v používaní nijaká zmena, pri nasadzovaní nemusím odstraňovať nafúkanú trávu, jednoducho nasadím kôš a kosím ďalej. Kosenie je oveľa pohodlnejšie.

Len teraz musím rovnakú úpravu urobiť aj na motorovej kosačke Parkside. Nevadí, je to robota na pol hodinky, náradie v záhrade mám a aj plech ešte na niekoľko kosačiek zvýšil 😉

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.