Záhrada v kopci

Kde je ten cesnak?

Koncom júna prišiel čas vybrať zo zeme cesnak, zasadený začiatkom zimy minulý rok. Kým v tradičných záhradách je to otázka jedného popoludnia a monotónnej práce, u nás aj zber cesnaku je nečakanou a napínavou zábavou.

Cesnak je zdravou rastlinou s liečivými účinkami nie len na človeka. A nemám na mysli odčervovanie psov pomocou cesnaku. Cesnak dokáže liečiť a ochraňovať už počas svojho rastu aj ostatné rastliny vo svojom okolí. „Nevonia“ mnohým škodcom z ríše hmyzu a preto ho u nás pestujeme náhodne v malých skupinkách medzi jahodami či pri ružiach. Súčasne tým, že nie je monokultúrne pestovaný na jedinom záhone, je sám chránený pred inváziou škodcov.

Celá sranda začína, keď príde čas cesnak zo záhonov pozbierať. Kým má cesnak zelenú vňať, presne viete, kde ho máte. A dobre by bolo si to zapamätať. Lebo ako začína vňať uschýnať, hnednúť a strácať sa, začínate zabúdať, kde všade ste cesnak pestovali.

Toto je asi polovica tohoročnej úrody cesnaku

Potom vyberanie cesnaku zo záhonov začína pripomínať bojovú hru s úlohou nájsť ho. Za dve popoludnia Olinka postupne vybrala cesnak zo všetkých miest, kde si pamätala, že cesnak bol zasadený. A ak náhodou na niektorý zabudla, na budúcu jar to ľahko zistíme 😉

Cibuľu aj cesnak sušíme na ošatke v drevenom prístrešku. Je tam sucho, teplo a prievan. Osvedčilo sa to aj vlani. Nevypestujeme ho kvantá, ale pre našu potrebu stačí. A je nie len chutnejší, ale aj trvanlivejší, ako bežný lacný cesnak z ďalekého dovozu, predávaný na pultoch obchodov. A ako som povedal, je zdravý a užitočný aj keď rastie, aj keď ho konzumujeme.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.