Záhrada v kopci

Kosí celá dedina

Hovorí sa, že „Studený máj, v stodole raj“. Neviem, aké príslovie je na studený apríl, ale koniec apríl a začiatok mája tohto roku sa niesol v hučaní kosačiek nad celou dedinou. V apríli ešte v noci potrápili ľahké mrazíky, ale teplo cez deň a dostatok vlahy z častých dažďov spôsobil, že tráva vyhúkla a bolo treba dačo s tým robiť.

Tam, kde často chodíme, sa začali zreteľne črtať chodníky v tráve, lebo okolo všade tráva dosť vyrástla. A to až tak, že 25 cm vysokú betónovú tvárnicu sťa by stolček, som v tráve nevidel! A keďže onedlho začnú dozrievať zemolezy, po nich jahody aj prvé muchovníky, bolo jasné, že treba začať kosiť.

Jednak preto, že plochu trávy máme dosť veľkú, jednak preto, že máme ohľad k prírode, nekosíme plošne a naraz všetko. A preto ani nepotrebujeme veľkú a mocnú kosačku, vystačíme si s krovinorezmi a kosačkami viacerých výkonov. Ako prvá prišla k slovu tento rok Akumulátorová kosačka z Lidlu, s ktorou som pokosil relatívne nízku trávu okolo domu, pri psej voliére a novej terasy a potom aj cestičku okolo okrasno-úžitkových U-záhonov a k sliepkam. Rovnako dobre sa s ňou kosilo aj v predzáhradke okolo kamennej špirály a kvetov.

Medzi stromy a kríky v dolnej časti záhrady som si už zobral „väčší kaliber“. Najmä na miestach, kde sm epo minulé roky presúvali mobilný kurín, je tráva väčšia. Nie, že by to akukrovinorez nezvládal na tretí stupeň výkonu, ale môj stredný vyžínač Fieldmann FZS 3020-B je na toto ideálny a jedna nádrž mu vydrží dobre vyše hodiny. Takže po vykosení „náučných chodníkov“ v tomto sade som pokračoval za bránou a vykosil cestičky aj medzi tu vysadenými stromami. Tráva v apríli ešte nebola vysoká, ale rýchlo dorastie. A so psíkom sem chodíme na prechádzky takmer každý deň, tak načo sa brodiť vysokou trávou. A keď aj tieto chodníčky opäť zarastú, príde čas nasadiť sem „delo“.

Výhodou takéhoto „etapového kosenia“ je aj to, že človek kosením nezabije celý deň a má čas aj na iné veci. Samozrejme že aj seno sa dosúša postupne a je čas ho postupne nanosiť ako mulč na potrebné miesta. A pripomínam, postupné kosenie jednak nenecháva pôdu holú na veľkej ploche, jednak tráva a kvety s postupnou výškou vždy poskytujú dostatok potravy aj skrýše najmä pre hmyz. A naše divé včely a čmeliaky si vždy radi pochutnajú na sladkom nektáre lúčnych kvetov.

Oveľa väčší „zaberák“ je kosenie v starom sade. Terén tu nie je úplne rovný, často sa vyskytujú krtince a mraveniská no a dostatok vlahy spôsobuje najmä v dolnej časti rast naozaj hustej trávy. Len jediný raz som tu kosenie podcenil… Táto záhrada potrebuje naozaj silný krovinorez s motorom 50 ccm a žacou strunou s priemerom 3 mm. Počasie a práce dovolili venovať sadu zhruba každý druhý deň.

Keď sem idem, beriem si okrem náradia (pre istotu) a ďalšej zásoby benzínu tiež náhradné lanko a niečo na pitie. Mám odskúšané, že nádrž vydrží okolo hodiny, s poldruhalitrovou fľašou benzínu kosím takmer tri hodiny. Tento rok som to dal takto dva razy, na ďalší raz si nosím už len litrovú zásobu. To potom som po dvojhodinovom kosení schopný aj niečo iné ešte urobiť.

Už mám hotovú vyše polovicu sadu a opäť to vyzerá tak, že kým dokončím miesta s najnižšou trávou, bude tráva dole vo vlhku opäť zrelá na ďalšie kosenie. Aj minulé roky to bolo tak, že sad sa kosil dvakrát, ale jeho spodok trikrát. Aspoň bude dosť sena na mulčovanie kríkov a stromov aj na pestovanie zemiakov v sene. Lebo aj toho roku tu pribudli nové kríky a stromčeky 😉

Keď si v prestávkach na dotankovanie a vychladnutie kosačky trochu oddýchnem, počujem z rôznych strán iných koscov, ako im hučia kosačky a krovinorezy. V máji kosí trávu naozaj celá dedina. Keď dokončím kosenie v starom sade, príde na rad naša horná lúka. Zatiaľ ale stále nevykvitli margaréty, takže som Zippera nechal odloženého. Potom aj tu nastúpi kosenie na etapy, tak aby lúka úplne nevyschla. Kto vie, aké bude zase leto.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.