Záhrada v kopci

Letničky pri plote sme na zimu odstránili

„To darmo robíte. Tu vždy bola pŕhľava a mravce“, hovorila Olinke susedka, keď sa na jar pustila do úplnej likvidácie žihľavy pri spoločnom plote vo dvore. Olinka však mala svoje predstavy, ako má vyzerať dvor aj plot a dala si tú prácu premeniť burinisko v kvetovú záhradu. No teraz je už po sezóne.

Pŕhľava rástla naozaj všade, ani ovce ju nechceli žrať. Bola pri plotoch, pri dome, na gangu, okolo ovčína. Prosto všade. Ako vieme, ako je pŕhľava užitočná na výrobu prírodných postrekov aj hnojiva, tak sme ju museli zlikvidovať. Bolo jej priveľa. Teda likvidovala ju Olinka. Na starých fotkách vidíte, ako to vyzeralo, keď sme záhradu kupovali.

Lenže odstrániť burinu nestačí. Príroda je mocná čarodejka. Kdekoľvek sa objaví zem nepokrytá rastlinami, vyšle Príroda prvú pomoc, aby takúto zem zakryla a tým ju chránila pred vysušovaním aj eróziou. Mnoho záhradkárov to dodnes nepochopilo a preto s Prírodou stále bojuje.

Takže ak odstránime burinu, okamžite začne rásť nová. Jedine ak pre ňu nezostane miesto alebo nemá podmienky na rast. Teda chýba jej slnečné svetlo (pre fotosyntézu). To dosiahnete buď nástielkou (mulčom) alebo podporou rastu takých rastlín, ktoré burine nedajú šancu 😉 Takže na vyčistené a tým pádom aj prekyprené miesto pri plote nasiala Olinka nahusto aksamietnice, ľudovo zvané aj capce. Krásne žltooranžové kvety. Semená mala samozrejme vlastné z rastlín z balkóna aj starej záhrady.

Zo začiatku bolo treba capce plieť od buriny aj ich chrániť pred slizniakmi, ktorým mladé rastliny veľmi chutia. No keď sa aksamietnice rozrastú, nie je medzi nimi miesto pre žiadnu inú rastlinu, ani burinu. Úplne pokryli miesto, ktoré predtým okupovala pŕhľava a postupne vytlačili aj pŕhľavu u susedov. Rástli si plot-neplot. A ich aróma odplašila aj všetky mravce.

Aksamietnice sú letničky. Kvitli krásne, ale koncom jesene po odkvite uschli. Samozrejme, že Olinka pravidelne zbierala semená pre budúcoročný výsev. No po prvom mraze bolo úplne po nich. Prišiel čas urobiť s nimi poriadok.

Každá rastlina bola vytiahnutá zo zeme, koreňový systém odstrihnutý do kalfasu, všetko skončilo na komposte. No stonky rastlín Olinka nastrihala na asi 5 až 10 cm dlhé kúsky a nechala na mieste. Pretože odkrytá pôda by okamžite zarástla burinou 😉 Stonky capcov poslúžia ako mulč. Do jari sa väčšina z tohto materiálu rozloží, teda záhon pohnojí. A budú tu opäť vysiate capce, aby tu zase robili parádu a nedali burine šancu. Bez ohľadu na to, ako dlho tu rástla pŕhľava.

Súvisiace:  Malý čínsky múr

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.