Záhrada v kopci

Modelárska úprava akumulátorovej kosačky

Olinka rada okolo kvetov a drobných rastlín kosí trávu malou akumulátorovou kosačkou. Tenká struna nemôže ublížiť a kosačka je ľahká a tichá. Len v poslednom čase sa jej skracovala výdrž na jedno nabitie. Teda práca pre mňa niečo s tým urobiť.

Obchodná politika Mountfieldu je zvláštna. Kosačka v akcii stojí takmer toľko, čo náhradná baterka do nej. LiIon akumulátory majú slušnú životnosť, aj keď každý dodávateľ náradia môže používať iný typ. A najlepšie skúsenosti mám s LiIonkami do mojich modelov lietadiel. Touto cestou som sa vydal pri snahe vrátiť Olinkinej obľúbenej kosačke jej vitalitu.

Po hľadaní na mojich obľúbených eshopoch som nakoniec zvolil baterku typu LiPol. Majú menšiu životnosť, no vyššiu kapacitu a nižšiu hmotnosť oproti LiIonkám, samozrejme aj cena je nižšia. A keďže mám na záhrade svoju leteckomodelársku výbavu vrátane nabíjačky, nie je pre mňa problém takúto baterku nabiť aj vo vyžínači. Namiesto originálnej 1,9 Ah baterky LiIon som teda za tretinovú cenu objednal 3 Ah šesťčlánok LiPol spolu s pípátkom, strážcom napätia jednotlivých článkov a zhotovil jednoduchú redukciu konektorov. Kosačka teraz môže fungovať ako na pôvodný akumulátor, ktorý vydrží takých 15 minút oproti pôvodným štyridsiatim, tak na novú LiPolku, ktorá vydrží vyše hodiny krútiť elektromotorom. Dosť na to, aby si Olinka pokosila všetky detaily, ktoré ostanú po mojej brutálnej jazde Zipperom po trávniku 😉

akuvyzinac

Nový akumulátor som pripevnil pásikmi suchých zipsov k rukoväti, predtým som so vložil do ďalšej vrstvy zmršťovacej bužírky. Keby sa náhodou dostala baterka do kontaktu s tvrdými predmetmi na zemi, je chránená. ľahko sa dá odpojiť, keby sme chceli použiť pôvodný LiIon akumulátor, ale to sa ešte nestalo 😉 LiPolka vydrží dosť na to, aby si Olinka pokosila čo potrebuje a aby už mala kosenia dosť. Keď počas kosenia zapípa strážca napätia, ukončí kosenie a ja pripojím akumulátor k nabíjačke. Nie je to až tak jednodotykové, ako dodávané jednoúčelové nabíjačky k náradiu, ale je to spoľahlivé a vysokoefektívne. Navyše sa skrátilo nabíjanie z troch hodín na dve (pri vyššej kapacite akumulátora) a keby som mal silnejší (drahší) napájací zdroj, zvládol by som to svojím vybavením za hodinu. No dvojhodinová či dlhšia prestávka medzi koseniami vyhovuje aj kosačke (stihne vychladnúť) aj Olinke (stihne si oddýchnuť – pri inej práci 😉 ). A keby nie, tak baterka na Motúčku alebo našom aute požadovaný prúd dá vždy. Do hodiny sa kosí ďalej.

Modelárske skúsenosti a vybavenie mi pomohli okrem iného predĺžiť životnosť slušnej akuvŕtačke a teraz aj akumulátorovému vyžínaču.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.