Záhrada v kopci

Naše prvé gaštany

Tretí rok od vysadenia nám zarodil gaštan. Miesto sme mu vybrali hneď prvú jar a vysadili ho medzi prvými drevinami. Tento rok na jar po odkvitnutí sa začali vyvíjať malé plody a pozorne sme ich sledovali, ako rastú. Budú v nich chutné plody?


Gaštany majú pre nás veľmi chutné plody, len stromy dokážu narásť do veľkých rozmerov. Preto sa hodia len do veľkých záhrad. No v poslednom období majú problémy s chorobami a preto sa nové stromy dožívajú krátkeho veku. Podľa jedného zo susedov je životnosť gaštana v našom okolí len 15 rokov. Čiastočne aj preto, že dedinčania staré, choré a vyschnuté stromy nechávajú stáť na ich miestach a tie sú zdrojom infekcie, ktorú unáša vietor. Ako vravím občas položartom, sú to fatalisti. Berú život, ako príde a nemajú snahu nič v ňom zmeniť, vyhovárajúc sa na osud. A potom že my sme leniví záhradkári…

Olinka vybrala samoopelivú a odolnú odrodu gaštan volou a vysadili sme ho hneď prvý rok približne v strede ovocného sadu, pri ľavom kraji pri širokom chodníku. Vyššie od neho je orech, oba stromy majú dorásť do väčších rozmerov, preto sme severovýchodne od nich, dolu po svahu, nechali prázdne miesto. Každý sa nás pýta, čo tu bude, aký strom, lebo ostatné sú hustejšie. A ja s úsmevom odpovedám, že deka, v tieni dvoch veľkých stromov 😉

Za úmrtnosť gaštanov si ľudia v okolí môžu sami. Jednak tým, že neodstraňujú napadnuté stromy ani po ich odumretí a jednak tým, že gaštany z nich obíjajú. Dlhými palicami doráňajú stromy a cez poškodenú kôru sa dostane infekcia do stromu. Rovnaký problém môže spôsobiť aj poranenie kmeňa strunovou kosačkou. U nás sú však stromy dookola mulčované a v Déčkach pod nimi rastie zelenina alebo jahody, takže sa kosačkou ani omylom nedostanem ku kmeňu. Uvidíme, ako to náš gaštan zvládne v „nepriateľskom“ území.

Začiatkom októbra sa stále sa zväčšujúce nažky na gaštane začali otvárať. Na strome ich bolo sedem a celé leto sme ich pozorovali, ako rastú a či sú všetky. Gaštany, rovnako ako orechy, sú zrelé vtedy, keď samé spadnú zo stromu.

Prvú októbrovú nedeľu sme našli pod stromom prvý. Suchá nažka bola pekne otvorená a na nás sa usmieval náš prvý gaštan. V nažke boli tri plody, z toho dva pekne vyvinuté a jeden obal prázdny. Zo siedmych nažiek sme získali sedem pekných gaštanov v priebehu pár dní.

No jedna vec sú prvé gaštany na strome a druhá, či sa budú dať jesť a akú vôbec budú mať chuť. To sme sa dozvedeli o pár dní, keď všetky plody z nášho gaštana boli na zemi a pozbierané. Na fotografii sú spolu s gaštanmi vpravo, ktoré nám podaroval náš horný sused.

Ten rozdiel vo veľkosti je impozantný, naše majú minimálne trikrát väčší objem, ako gaštany zo stromov v okolí. A tak ich Olinka uvarila a dala sa ich koštovať.

Aj po rozkrojení sme boli spokojní. Plod je celkom vyplnený a chuť má skvelú. Všetkých sedem gaštanov sme si vychutnali a aj ľudia, ktorým sme dali okoštovať, boli prekvapení. Jednak veľkosťou plodov a samozrejme aj ich vynikajúcou chuťou. A ako poznamenala Olinka, z takýchto gaštanov by sa robila gaštanová roláda!

Už sa tešíme na ďalšie roky. Gaštan bude rásť a spolu s ním aj počet plodov. Tuším zasadíme ešte jeden aj do horného sadu.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

6 Komentáre

 1. Peter Kunč

  Dobrý deň,

  zaujal ma Váš príspevok pestovanie jedlého gaštana Volou
  Poprosím o informáciu, ako Vám tento gaštan rýchlo rastie (v médiach sa uvádza pomalý rast).
  Ďalej jeho zdravotný stav a rodivosť.
  Okrem slovenských a českých info som iné zahraničné info nenašiel.

  vopred ďakujem s pozdravom Peter Kunč

  1. Záhradník (Autor článku)

   My máme gaštan piaty rok a úrodu tretí. Že by rástol pomaly sa nedá povedať ani tento suchý rok. Tu je aktuálna fotografia: http://zahradavkopci.sk/wp-content/uploads/2020/09/volou.jpg
   Gaštany v okolí mávajú problémy pätnásty rok. Rodivosť? Vyzerá ako elektrický stĺp v Bangaldéši, inak by bol už dávno polámaný.

  2. Petr Slavíček

   Děkuji za Váš článek ,moc mě inspiroval .Kaštanovník se snažím pěstovat už deset let .První Maron de Lyon mi uschnul .Dalšímu jsem věnoval větší péči v zalévání .Za 8 let je jen 1,7 m vysoký ,každý rok nasadí velké množství plodů.Vždy jsem je odstranil ,aby to stromek neodrovnalo .Předloni jsem jeden nechal,byl v něm krásný kaštan i bez dalšího opylovače..Letos jsem z 30 nechal dozrát 5 – všechny byly hluché.Začal jsem přemýšlet o dobrém opylovači,na základě Vašeho článku jsem si pořídil odrůdu Volou . To jsem zvědavý na ty přírusty .

 2. Peter

  Dobrý deň,
  ďakujem za promptnú odpoveď.
  Gaštan podobne vyzeral aj v minulom roku {redší s dlhými prírastkami, potreba konáre viazať)? Úrodnosť a zdravotný stav vyzerá OK.

  Pekný deň. Peter

  1. Záhradník (Autor článku)

   Vyzeral podobne, samozrejme menší. Viazali sme konáre preto, že váha plodov by ich ak nie zlámala, tak výrazne pozohýnala. Konáre rastú rýchlejšie, než stíhajú zmohutnieť.

   1. Peter Kunč

    Ďakujem, nech sa gaštanu darí, aj Vám

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.