Druhá augustová dekáda nepraje rastlinám ani zvieratám. Horúčava začína už od desiatej dopoludnia a tridsiatky zriedka klesnú pred šiestou hodinou večer. Na nebi nie je obláčika a všetko hľadá nejaký tieň. Jedine naša fotovoltická elektráreň sa teší.
Slnko u nás vychádza spoza kopca na východe o hodinu neskôr, ako na rovine. Ale aj tak už skoro ráno elektráreň vyrába elektrinu a dobíja v akumulátoroch, čo sa večer a v noci minulo. A to až do západu slnka, ktorý pre kopec a stromy nad záhradou opäť u nás je o hodinu skôr, ako na rovine či v meste.
V letných horúčavách je tento fakt požehnaním, lebo o dve hodiny viac slnečného svitu by znamenalo aj viac horúčavy, viac naakumulovaného tepla zo Slnka v zemi a v predmetoch.
V auguste by FVE teoreticky mala vyrábať menej, ako na letný slnovrat v júni, lebo sú kratšie dni. Kým v júni sa stmieva po deviatej večer letného času, v augustu je to už ôsmej. A podobný posun je aj ráno. Lenže v strede augusta je obloha takmer celý deň bez oblakov, slnko teda svieti na solárne panely priamo, bez tieňov. A hoci vplyvom tepla (a teda zvýšeného odporu polovodičov) je výkon panelov menší, za celý deň sa to nazbiera. A s aktuálnym počtom panelov v prevádzke nie sme schopní tú elektrinu spotrebovať, pokiaľ nepečieme lekvár alebo nie je v rúre kohút, čo sme si dochovali.
Elektrický bojler nikdy nebol tak plný horúcej vody, ako teraz, hoci od začiatku roka si nočný prúd neužil, ide len na denný 😮 Teda denný slnečný 🙂 Aj nádrž na vodu po večernom polievaní je dopoludnia vždy plná, rovnako ako batéria FVE. A to sa ráno varí čaj, káva, často sa kosí elektrickou kosačkou a nabíjajú akumulátory do vyžínača alebo iného náradia.
A tak ako sa hovorí, časť energie ostáva na streche. Ale to len preto, že nevaríme, nepečieme a neperieme každý deň, ani nebežia žiadne stolárske stroje. V takej horúčave sa nechce nikomu robiť, aj ja cez deň zaleziem do dvojky domu, kde beží v kuse elektrický odvlhčovač a keď som tu, tak aj notebook a osvetlenie, všetko na FVE. To spolu s rýchlovarnou konvicou nedokáže minúť, čo panely dajú.
Som si vedomý, že tento stav vydrží nanajvýš tak mesiac. A potom ešte kratšie dni a oblaky na oblohe výrazne znížia produkciu elektriny, ale s prichádzajúcou jeseňou nastúpi potreba temperovania domu. A zrazu budeme v opačnej situácii. Elektriny z vlastnej elektrárne bude málo.
Na túto situáciu som pripravený a na zlepšení stavu sa priebežne pracuje. No nejde všetko naraz a nie je to jediná úloha, ktorú tu riešime.
Tak si zatiaľ užívame, to čo je a tešíme sa, ako sa nekrúti elektromer na elektrickej prípojke. Počká si na zimu a sneh.
Ozaj, viete prečo sa u nás v zime musí kúriť? No pretože v zime u nás nesvieti Slnko 😉
Pingback: Viac bateriek znamená dlhšie elektrina