Záhrada v kopci

Opora starého plota

Dom a záhrada, keď sme pozemok kúpili, boli oplotené. Lenže tak, ako bol starý dom a stromy, staré boli aj ploty. Že nás bude čakať ich postupná rekonštrukcia sme vedeli. A tak sme sa do nej postupne po etapách púšťali. Teraz prišiel čas na plot pri studni.

Ploty majú nie len vyznačovať hranice pozemkov, ale aj chrániť, v našom prípade najmä stromy a kríky pre divou zverou. Na to sme postavili náš prvý plot a opravili aj časť južného oplotenia. Do nášho hľadáčika sa dostal aj severný plot, ktorého koly boli v hornej časti nahnité a nahnuté. Teraz prišiel rad na jeho spodnú časť.

Hlavným problémom v tomto úseku bolo pletivo v zlom stave, na záver plota v minulosti nadstavené. Provizórne opravy mali zabrániť prechodu oviec na susedný pozemok, ale nikto nechcel do oplotenia investovať. V tomto sa nič nezmenilo, so susedom o spoločnej oprave plota sa nedá hovoriť. Pristúpili sme teda k oprave plota sami.

Opäť som použil moje obľúbené zemné skrutky o priemere 68 mm a dĺžky 650 mm a osadil do nich oceľové okrúhle stĺpiky. Pri ich montáži som oprel nahnuté stĺpy a vybral tie drevené najhnitejšie.

Na osadené stĺpy som nasadil držiaky vodiacich a napínacích drôtov. Dajú sa kúpiť aj samostatne a stačí v požadovanej výške vyvŕtať dieru vrtákom do železa. Pretože drôt priemeru 2,5 mm som kúpil v dĺžke 25 m a mal som obmedzený počet vrutov aj stĺpov, nakoniec som postavil oporu v dĺžke 19 m, od kraja pozemku ku grilu.

Krajné stĺpy som samozrejme podoprel šikmými vzperami na zemných vrutoch a nasadil na ne plechové objímky, na skrutkách sú upevnené kúpené napínaky. Drôt 2,5 mm je dosť silný na to, aby podoprel staré pletivo, ale dosť tenký na to, aby som ho dokázal dobre napnúť. Dvojka nie len, že je tenká a slabá, ale aj blbo vyzerá. A s tripätnásťkou som sa dosť nadrel pri budovaní vinohradu.

Staré pletivo sa už nerúca na našu stranu pozemku a keďže podľa slov suseda sa jedná o náš plot, môžem si s ním robiť, čo chcem 😉 Ale iba v rámci možností 😉 V mieste plota je medzi pozemkami schod cca 10 cm a zo susedovej strany podopretý plastovými bariérami. A nekopírujú presne hranice pozemkov. Nevadí, máme dosť ho dosť veľký. V každom prípade vzniknutá vlna je na pohľad celkom pekná 🙂

Oporu pletiva som postavil v polovičke marca tohto roku. Ale nie je to definitívne riešenie. Aj toto miesto prejde skrášľujúcou procedúrou.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.