Záhrada v kopci

Opory na uhorky dostali nový náter

Posledných desať dní bolo pochmúrnych, zamračených, upršaných. Na práce vonku nie práve ideálne, takže sa robilo len nevyhnutné. No keď vykuklo na chvíľu slniečko, hneď to bolo aj u nás veselšie. Nie len preto, že je Veľká Noc.

Keď nič nerobím, lebo sa nedá, alebo sa mi nedarí, mám mrzutú náladu. Vtedy mi pomôže urobiť niečo jednoduché, kde nemusím veľa rozmýšľať, ale čo dobre vyzerá. A tak keď som mal úpravy kurína hotové, sliepky ubytované a aj výkop pripravený v očakávaní majstrov stavbárov, konečne vykuklo slniečko a môj pohľad zablúdil na betonárske armovacie mreže aka opory uhoriek a tekvíc. Niektoré boli natreté pred siedmymi rokmi, niektoré pred šiestimi. No ako nové nevyzerali ani jedny. Problém je, že od jari do jesene sú takmer celé zakryté a v zime sa natierať nedá. Dneska by to šlo.

Na niektorých miestach už farba zišla, najmä v mieste zvaru prútov, kde sa drží voda. Šestka železo čosi vydrží, pochybujem, že to prehrdzavie, kým budem v tejto záhrade chodiť. Ale vykúkajúca hrdza spod zelenej alebo sivej farby sa mi nepáči. Rozhodol som sa, že preruším oddych a natriem ich. Skočil som do technickej miestnosti, vybral odtiaľ svoju obľúbenú farbu Alkyton v odtieni 6005 – plotová zelená, úzky štetec, ktorý som pred pol rokom dobre prepláchol riedidlom 6005, ktoré mi bolo mojím obľúbeným odborným predajcom doporučené na tento druh náterov a oceľovú kefu.

Kefou som očistil miesta s najväčším napadnutím hrdze a zvyšky po uhorkách. Výhodou farby Alkyton je to, že netreba pod ňu používať základný náter a že môže ísť priamo na hrdzavý železný povrch, pravda ak sa hrdza neolupuje alebo nepráši. Zložky farby totiž reagujú s hrdzou (kysličníky železa) a chemicky ho stabilizujú. Vo výsledku ušetrím čas s odstraňovaním hrdze z celého povrchu mreže aj s dvomi nátermi (treba natrieť z dvoch strán) základnej farby plus riedidlo najmä na umývanie štetca. Takže trochu vyššia cena tejto farby sa veľmi rýchlo vráti. Rovnaký druh farby len v čiernom odtieni som použil na dokončenie voliéry pre nášho psíka.

Farba Alkyton v mojej obľúbenej zelenej farbe, odtieň ako sú plotové stĺpy a brány

Hoci máme v meste niekoľko špecializovaných obchodov, často tam nedostanem kúpiť veci práve také, ako chcem. A v niektorých prípadoch viem byť tvrdohlavý, len dobré pre mňa nie je dosť dobré. A tak som si zvykol, že väčšinu vecí objednávam cez net. Buď zvolím kuriéra, o ktorom viem, že chodí skoro ráno, alebo vyberiem doručenie do zásielkovne, ktorá je kúsok od domu a pred ktorou na noc parkujem auto. Ideálne 😉 Často aj s dopravným je cena nižšia, ako v meste v kamennej predajni…

Na očistený povrch som postupne naniesol úzkym štetcom novú vrstvu zelenej farby z oboch strán postavenej konštrukcie, ktorú posledné roky už ani nedávame z uhorkoviska preč. Zatiaľ som stihol jednu, ale chystám sa tento týždeň na ďalšie, vrátane tých na tekvicovisku, ktoré sú o rok staršie, zjednotím dvojfarebnosť do jednej machovej zelenej.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.