Záhrada v kopci

Opory pre kiwi

Že pestujeme rôzne druhy ovocia v našej záhrade ste si už iste zvykli. Jedným zo zvolených druhov sú aj aktinídie. Liany s potrebou opory. Tie definitívne ešte stále nie sú hotové, tak som pripravil prenosné treláže, aby v lete mohli byť vonku a v zime bezpečne chránené pred mrazom.

Celý „problém“ je v tom, že na záhradu máme čas len po práci popoludní a cez víkendy. A to sa nedá stihnúť všetko, čo by sme v záhrade stihnúť chceli. A dôchodok je v nedohľadne, aby sme ráno vstali a mohli tu byť až do večera. Veľa vecí sa odkladá a rieši provizóriom, dúfam, že nie permanentným.

A tak aj kiwi sú zatiaľ v prenosných nádobách. Ale aj tu rastú bujne a kovové mrežované opory im nestačili, jednoducho ich váľali. Dostal som za úlohu „niečo vymyslieť“. Tak som vymyslel.

Všade sa dávajú opory do kvetináčov, kde v substráte držia medzi koreňmi. Drevo zhnije, kov poškodzuje korene. Tak som to urobil opačne. Dal som substrát do opory.

Vlastne som obstaval plastový okrúhly kvetináč na mieru nakreslenou drevenou konštrukciou. Využil som zvyšky dosák z červeného smreka a vyrobil ako keby atrapu hranatého dreveného koryta, len bez plných bokov. Dve dlhé rúčky sú spojené vrutmi so štyrmi krátkymi priečkami, v strede na nich leží lem plastového kvetináča. Aby neniesol celú váhu substrátu, vody aj rastliny, zospodu je kvetináč položený na štvorci z OSB dosky hrubej 10 mm, ktorá je vpredu krátkymi zvislicami a vzadu vysokou kostrou opory spojená s horným rámom. Takto kvetináč znižuje ťažisko celej konštrukcie a bráni jej prevráteniu.

opora pre kiwi

Latky majú prierez asi 30 x 50 mm, na zadnú oporu som si narezal tenké latky asi 20 x 15 mm hrubé, tiež sú na základný rám priskrutkované vo vzdialenosti asi 15 cm od seba. Vytvorili tak sieť, do ktorej sa môžu výhonky kiwi bezpečne vpliesť. Výška celej konštrukcie je presne 180 cm.

Jedna opora pre kiwi je už hotová

Od jari do jesene môžu byť naše dve rastlinky aktinídií na gangu, orientovanom na juh. Pred zimou ich obaja chytíme za rúčky na kraji konštrukcie a odnesieme cez 190 cm vysoké dvere do kuchyne domu, kde sú pred zimnými mrazmi bezpečne chránené. A na jar ich rovnako jednoducho a ľahko vynesieme na gang, aby si užili slniečka.

Spokojná objednávateľka

Keď bude hotová trvalá opora pre naše kiwi, bude stačiť kvetináče v držiakov vybrať a môžu poslúžiť iným popínavým rastlinám.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Komentáre

 1. Andrea

  Dobrý den,

  Nádherné, máte fotky jak to vypadá po 5ti letech?

  Děkuji

  1. Záhradník (Autor článku)

   Bohužel nemám, kiwi trochu stagnují, plody měly jen jednou, ale ještě není hotové místo pro definitivní stanoviště.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.