Záhrada v kopci

Padajú orechy

Prvým príznakom končiaceho leta u nás v záhrade sú orechy. Tieto stromy prvé zafarbujú lístie do žlta a prvé zhadzujú na zem. A krátko na to začnú padať na zem aj ich plody, orechy. Teraz koncom septembra je ich pod stromami neúrekom. Vyzerá to na bohatú úrodu orechov tento rok.

Samozrejme aj na orechoch sa podpísalo nezvykle suché a horúce leto v júli a auguste. Plody sú oveľa menšie, ako sme boli zvyknutí po iné roky. Kto má stromy orecha s veľkými plodmi, má ich o niečo menšie, stredne veľké plody sú malé. A komu stromy plodili malé oriešky a vravel „Veď mne to stačí“ a z lenivosti nevymenil strom za iný, tak ten tento rok nemá takmer nič.

Orechy sú obľúbené nie len u ľudí, ale aj u veveričiek a myší. Aby sme v rámci súťaže o čo najviac orechov neťahali za kratší koniec, chodíme popod stromy aj viackrát za deň a zbierame orechy spadnuté na zem. Vtedy sú ideálne zrelé, keď ich strom pustí z konára a vypadnú zo šupky. A aj najchutnejšie. Neveriacky som pozeral na susedov, ako ešte nezrelé orechy nie len že striasali zo stromov, ale ešte aj bili palicou po konároch, len aby ich nazbierali na predaj čo najviac. A ešte k tomu rozprávali, že podľa starých ľudí dobre dobitý orech bude mať na budúci rok bohatšiu úrodu.

A tiež máme susedov, ktorí orechy nezbierajú, vraj je to namáhavé. Asi myslia to, že sa treba pre každý orech zohnúť k zemi. Aj my túto techniku občas používame, ale najlepšie sa orechy zbierajú zberákom ovocia, pekne postojačky, pohodlne, rýchlo. Čo už, keď niekto robí všetko „po starom“ nech ho bolí chrbát, my máme iné metódy a iné ciele, ako živiť lekárnikov.

Po očistení a opláchnutí orechy sušíme v malých sieťkach alebo vreckách. Napríklad od zemiakov ale aj od trekingových topánok. Malé vrecká dávame preschnúť napríklad pod prístrešok.

Suché orechy v škrupine vydržia aj viac, ako rok a sú nie len pochúťkou do zákuskov a torty, ale aj výživnou potravinou. Každý deň za hrsť orechov prospeje každému. Za rok sú to kilá, ktoré nemusíte kupovať. Stačí ich pozbierať. Pekne po staru alebo aj šikovne a rýchlo.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.