Záhrada v kopci

Pestujeme batáty

Batáty sú hľuzovitá zelenina, tvarom podobná zemiakom. Pestujú sa tiež v zemi, ale majú mierne odlišné zloženie, než zemiaky a niektoré zdroje tvrdia, že sú pre človeka zdravšie. Rozhodli sme sa ich pestovanie vyskúšať.

O batátoch sme videli reportáž v jednom českom záhradkárskom magazíne. Nie v bežnom vysielacom čase, to sme vtedy v záhrade, pozerávame tieto programy večer cez internet na notebooku. A tak som nadhodil, že „kúp dva, dáme ich do zeme“.

Pretože práve v ten deň som pripravil nový záhon vedľa vyvýšených. Olinke zvýšilo niekoľko priesad paprík a paradajok, ktoré by bolo škoda vyhodiť, aj priateľky už obdarovala. A tak ma napadlo, že v mieste, kde sa nám na tomto záhone „urodilo“ za fúrik kameňov, by sme na skúšku tie dva batáty zasadiť mohli.

jama pre batáty

Medzi ľuďmi sa traduje, že treba batáty predpestovať, na špáratkách poloponorené v pohári s vodou… Som lenivý sa takto s tým babrať. V uvedenom magazíne ich chlap položil do jamky v zemi, zahrabal, hotovo.

batáty v zemi

A tak isto sme to urobili aj my. V novom záhone, z ktorého sme vyhádzali všetko, čo do zeme nepatrí, Olinka urobila dve jamky, vložila po jedenom batáte, zakryla zeminou a potom ešte mulčom z čerstvého sena, nech nám vlaha zo zeme zbytočne neujde. Pod týmto miestom tečie jeden z podzemných prúdov vody, pôda je tu mokrá vždy, keď zahrabnem pár cm pod povrch.

zamulčované batáty

Či sa im bude dariť, je vo hviezdach, nikdy sme batáty nepestovali a ani nejedli. Ale za tú srandu ten pokus stojí. Ako to celé dopadne určite ešte napíšem.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.