Záhrada v kopci

Plot sa dá stavať aj v zime a mraze

Všeobecne stavebné práce sa nedajú robiť v zime, keď mrzne. Pretože zamŕza voda v malte aj betóne. No napriek tomu som sa musel v polovici januára pustiť do stavby oplotenia na južnej strane našej záhrady, bez ohľadu na to, aké počasie vládne a čo si kto o tom myslel.

Účelom plota je ochrániť ovocné stromky pred srnčou zverou, ktorá v zime rada ohrýza kôru aj mladé výhonky konárov. Takže hneď po kúpe záhrady sme samozrejme nahradili starú hrdzavú a nízku ohradu na západnej strane záhrady novým plotom. Jeho súčasťou je aj veľká brána, aby sme sa dostali do druhej polovice záhrady. Ostatní susedia mali túto západnú hranicu záhrad tiež ukončenú plotmi a aj medzi susedmi boli síce staršie, ale predsa ploty. Boli sme pokojní, aj naše stromky sú v bezpečí.

Radosť nás prešla po Troch kráľoch. Pri víkendovej návšteve záhrady sme objavili v napadanom snehu veľké množstvo stôp a aj poškodených stromčekov. Do záhrady sa nám dostali srny. Cez susedovu záhradu. Jeden zo západných plotov záhadne zmizol a cez nízky plot nášho južného suseda sa dostali srny najskôr k nemu a potom aj k nám. Situáciu sme museli riešiť a to tak, že rýchlo.

Takže ešte v nedeľu večer som cez internet objednal zo svojho obľúbeného obchodu zemné skrutky, stĺpky aj pletivo. Bohužiaľ všetok tovar nemali skladom, takže zásielka neprišla v utorok, ako som sa nádejal, ale doviezli mi to kompletne až v piatok. Začiatkom roka boli zrejme sklady vyprázdnené.

Na internete som si pozisťoval, že zemné vruty je možné dávať do zeme aj v mraze. Tak som v stredu na poludnie zašiel do záhrady, aby som si to vyskúšal. Z vlaňajšej stavby plota mi ostal jeden vrut a jeden stĺp, vtedy objednané do rezervy, tak som sa pustil do práce. Pri plote na zvolenom mieste som odhrabal mulč zo sena, ktorý bránil rastu buriny. Nočné teploty sa pohybovali medzi -10 až – 13 °C, cez deň, keď som pracoval, bolo asi 5 stupňov pod nulou. Nič, čo by človek cielene vyhľadával, ale dobre oblečený som sa zohrieval pohybom a občasným dúškom horúceho čaju z termosky. Mulč som dával nabok motykou, pod ním bola zamrznutá zem. Ešte pred pár dňami klesali nočné teploty pod – 20 °C.

náradie

Akumulátorové náradie a vrtáky do kameňa/betónu

Podľa rád z netu som si k plotu priniesol akumulátorové vŕtačky a SDS vrtáky rôznych priemerov. SDS je označenie spôsobu rýchloupnutia vrtákov do skľučovadla vŕtačky, ale bez problémov idú uchytiť do mojich bežných akuvŕtačiek. Použil som práve akumulátorové vŕtačky, pretože sa mi nechcelo naťahovať 40 metrov elektrického kábla z domu. Začiatkom zimy som všetky akumulátory z náradia vybral a držím ich v byte, v prípade potreby si ich vozím do záhrady. Mráz nerobí akumulátorom dobre, výrazne znižuje prevádzkovú dobu náradia a navyše môže spôsobovať problémy pri nabíjaní.

Súvisiace:  Aj priesady robíme na dvakrát

Takže som si do do jednej staršej vŕtačky nasadil 200 mm dlhý vrták do kameňa priemeru 10 mm a do druhej príklepovej akuvŕtačky rovnako dlhý 22 milimetrový vrták a pustil sa do práce. Čo ma prekvapilo, že aj po tuhých mrazoch bola pod mulčom zamrznutá zem len do hĺbky asi 10 centimetrov. A aj s tou slabšou vŕtačkou to išlo relatívne ľahko. Vyvŕtal som najskôr tenkú dieru a potom som ju pomocou príklepu hravo rozšíril na väčší priemer.

začínam s prvým zemným vrutom

Začínam s prvým zemným vrutom

Ťažšie už bolo dostať zemný vrut do zeme. Aj napriek dosť veľkej diere sa mu do nej nechcelo. Tvrdá zem je tvrdá zem. Ale s nasadeným kľúčom na zemné skrutky a s mojou váhou sa závit uchytil. Prvý raz som ľutoval, že som predvlani schudol tých 14 kilogramov, teraz by sa pri zatláčaní vrutu do zeme hodili. Keď sa ale prvý závit v tvrdej zemi uchytil, išlo vrut zakrútiť do zeme celkom ľahko. Najskôr polmetrovou tyčou, neskôr osvedčenou poldruhametrovou. Až sa mi zdalo, že to ide podozrivo ľahko, ale dlho.

Keď už bol zemný vrut asi dve tretiny svojej dĺžky pod úrovňou terénu, do zeme začal vchádzať rozšírený krčok pre umiestnenie stĺpa. Zmrznutá zem sa nechcela „rozchádzať“ a pretočil som vrut v zemi. Vytočil som teda vrut zo zeme, vybral mu nové miesto o pár cm vedľa a okrem centrálnej diery som do zeme vyvŕtal ešte ďalších šesť okolo nej. Tým som narušil celistvosť zmrznutej pôdy a išiel na druhý pokus. Opäť som sa zakvačil na montážny kľúč, vtláčal vrut do zeme a postupne ho do nej aj zakrútil.

Prvý vrut som musel vybrať a osadiť kúsok vedľa

Prvý vrut som musel vybrať a osadiť kúsok vedľa

A tým som aj prvý deň skončil. Test preukázal, že zemný vrut je možné dostať do zeme aj v mrazoch.

V práci som pokračoval ďalší deň. Z domu som si však zobral rýchlovarnú konvicu a tiež vodu v PET fľašiach. Keď prišiel kuriér s pletivom a vrutmi, už som mal vymerané a od mulču odhrnuté miesta na ich montáž. Navŕtal som stredovú a šesť obvodových dier vrtákom 200 x 10 mm, potom som pre lepšie vedenie vrutu prevŕtal strednú dieru vrtákom 12 mm a dĺžky 600 mm a nakoniec príklepovkou zväčšil stred na priemer 22 mm.

Najprv odhrabať mulč až na tvrdú zem

Tú noc bolo len -8 °C a vrstva zamrznutej zeme bola o niečo tenšia. Keď som zakrútil vrut až po rozširujúci sa krčok pre stĺp, prišla na rad horúca voda. Zvaril som v dome v konvici liter vody a vrelú vodu priniesol k vrutu. Pomaly postupne som nalieval vodu okolo vrutu, tým som rozpustil ľad v jeho okolí a potom už bolo hračkou zakrútiť zemnú skrutku do zeme, aj keď vonku mrzlo. Pretože som nemal správne stĺpy, prikryl som vruty opäť mulčom, pretože na noc bolo hlásené husté sneženie, a šiel som domov. Pomaly zapadalo slnko za kopec a v záhrade o tomto čase začína byť naozaj zima.

Súvisiace:  A je po zelenine

V piatok celú noc naozaj padal sneh, celkom ho bolo asi 12 centimetrov, to sa mi do zavrtávania zemných skrutiek naozaj nechcelo. Mal som v zemi celkom štyri vo vzdialenosti 3 metre od seba na najkritickejšom mieste. Počkal som na kuriéra, ktorý doviezol univerzálne D-stĺpiky a štyri som osadil. Najprv som ich fixoval pomocou troch skrutiek M8 v každom vrute pomocou stĺpikovej vodováhy a potom ich v skrutkách zasypal ostrohranným štrkom. Nakoniec som medzi stĺpy natiahol červený špagát s oceľovým drôtom v niekoľkých radoch nad sebou nad plotom, aby som zabránil srnám preskočiť od suseda k nám.

najprv diery

Najprv treba navŕtať skupinu dier

horúca voda

Horúca voda rozpustí zamrznutú zem

V sobotu sme boli v záhrade len chvíľu. Svietilo slnko, ale bolo chladno. Aspoň som urobil pár fotiek. V nedeľu svietilo tiež slnko, ale bolo teplejšie a tak sme sa rozhodli, že dokončíme inštaláciu stĺpov. Na čerstvom snehu bolo vidno, že srnky si veselo štrádujú po susedovej záhrade, ale do našej sa nedostali, sneh bol panensky čistý 🙂

stĺpy

Stĺpy pripravené na osadenie v piatok

osádzanie skrutiek

Aj v takýchto podmienkach sa dajú osádzať zemné skrutky

Odmietli sme seno so snehom na vymeraných miestach, navŕtal som tenké, dlhé aj hrubé diery, pozakrucoval do polovice vruty, zalial ich pol litrom horúcej vody (už toľko nemrzlo, ako v stredu) a päť vrutov bolo za chvíľu v zemi. Potom som nasadil a vycentroval stĺpy, zasypal ich ostrohranným štrkom. Olinka z frakcie 0-4 cez 2 mm sito vyrobila frakciu 2-4, ktorú som v širších miestach doplnil frakciou 4-8 a päť stĺpov bolo v zemi. Trvalo to ani nie tri hodiny. Potom sme už len natiahli červený špagát a k nemu ešte sisalový a po tretej popoludní sme mohli ísť domov. Špagáty sme potiahli cez stĺpiky starého susedovho plota až do rohu záhrady.

osadenie stĺpa

Osadenie stĺpa do zemnej skrutky

stĺpová vodováha

Vyrovnanie stĺpa pomocou stĺpovej vodováhy

ostrohranný štrk

Fixovanie stĺpa v zemnej skrutke ostrohranným štrkom

Použil som zemné skrutky 60-550, teda vnútorný priemer 60 mm a dĺžka 550 mm. Do nich išli D-stĺpiky priemeru 48 mm, pozinkované a poplastované o dĺžke 2 metre, zanorené asi 14 cm, takže nad zemou majú výšku 1860 mm. Pletivo zvárané s okami 50×50 o výške 180 cm a zosilnené na vrchu aj spodu o priemere drôtu 2,6 mm sme na stĺpy nedávali, bolo by treba odpratať asi 25 metrov sena aj snehu.

stĺpy

Hotové stĺpy a natiahnutý špagát

stĺpy

Hotové stĺpy a natiahnutý špagát

stĺpy

Hotové stĺpy a natiahnutý špagát

Zatiaľ to vyzerá, že špagáty stačia, až bude po snehu a po mraze, osadíme aj zvárané pletivo.

Súvisiace:  Rýchle zateplenie okna

Ako vidno, postaviť plot sa dá aj keď vonku mrzne. Pomocou zemných skrutiek to ide bez betónovania, bez mrznutia vody, bez kopania dier a bez veľkej námahy. Na začiatku mi trvalo osadenie jednej zemnej skrutky asi hodinu, ku koncu som zvládal päť skrutiek za tri hodiny aj s osadením stĺpikov. Tuším si založím firmu na stavbu plotov 😉

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.