Záhrada v kopci

Po šiestich týždňoch dážď

Prakticky od vysadenia priesad zeleniny sme sa nezastavili s polievaním. Prakticky šesť týždňov nepršalo, ak nerátam občasné sporadické mrholenie, ktoré nanajvýš tak zabránilo šíreniu prachu, ale o závlahe sa nedalo hovoriť. Teraz toto obdobie prerušil skutočný dážď.

Sucho bolo naozaj neskutočné. Ako som v máji pokosil trávu, tak ledva trochu vyrástla. Dokonca v predzáhradke, kde sme mali skoro vždy ryžovisko, je sucho také, že sa tu objavili krty. Susedia vraj v tomto mieste krtov nepamätajú. Úplne suché sú aj naše odvodňovacie kaskády a môžem počítať onedlho s ich čistením od naplavenej zeme z popraskaných stien a dna.

Ako som písal nedávno, nutnosť každý deň navečer popolievať všetky rastliny nám zobrala každý deň minimálne poldruha hodiny. Výrazne ma to zdržalo v stavbe novej studne alebo výrobe drobných doplnkov.

V posledných júnových dňoch sa všetko zmenilo. V noci dobre popršalo, a pršalo aj nasledujúci deň, zvyčajne tak raz za hodinku. S veľkou zvedavosťou sme vo štvrtok prichádzali do záhrady, ako to v nej vyzerá.

Tráva bola mokrá, zem vlhká. Vo vedierkach pri nádrži s vodou napršaných tak zo dva centimetre vody. Pravdupovediac čakali sme viac, aspoň šesťdesiat, sedemdesiat litrov na meter štvorcový. Olinka využila vlhkú zem na presadenie niekoľkých rastlín, ale zem bola mokrá do hĺbky tak jeden, miestami dva centimetre. Hlbšie už len beznádejné sucho.

Tento deň sme polievať nemuseli. Pretože počas popoludnia nás najmenej trikrát vyhnal krátky dáždik schovať sa. A podľa predpovede nás čaká ešte jedna noc s výdatným dažďom. Okrem vlahy sme uvítali aj mierne ochladenie, pretože teploty nad 30°C až do západu slnka boli naozaj už na nevydržanie. Nie len pre nás, aj pre vegetáciu.

Od pondelka ale pravdepodobne budeme opäť večer behať po záhrade s kupami a vodou. Teploty už budú presahovať len dvadsiatky, ale opäť budeme bez dažďa. Uvidíme, ako to bude v reáli, ale aj vďaka mulčovaniu sa vlaha udrží v zemi pri koreňoch, nevyparí sa a tak možno bude stačiť zavlažovať len každý druhý deň. Alebo budeme polievať každý deň len polovicu rastlín. Dozrievajú uhorky, papriky aj rajčiaky, škoda by bola o ne prísť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.