Záhrada v kopci

Pozor, je sucho. Kosiť treba na vysoko!

Opäť prišli horúčavy, ako vlani. Našťastie netrvajú tak dlho a mali by skončiť začiatkom septembra. No o presnosti predpovedí počasia posledné dva roky by sme mohli veľa hovoriť a iste aj o dôvodoch, prečo sú zrazu predpovede také nepresné. To neovplyvníme. Čo ovplyvniť môžeme je to, aké dopady môže aktuálne počasie mať na nás a naše záhrady.

Až do polovice augusta sme mohli trávu kosiť, čo to dalo. Teda na krátko, lebo rástla ako z vody, lebo naozaj rástla, keďže vody bolo od apríla neúrekom, oproti tomu, čo býva posledné roky zvykom. No situácia sa zmenila, treba sa prispôsobiť.

U mňa hrá rolu ešte aj to, že som musel vymeniť krovinorezy za benzínovú kosačku so zberným košom. Kosím najmenej každý druhý deň, aby som tých 20 árov zvládal a výšku kosenia mám preto nastavenú na 5,5 cm. Je to kompromis, pri ktorom zvládam aj nerovnosti našej prírodnej záhrady, aj tráva za týždeň narastie tak, že ju ešte dokážem touto kosačkou pokosiť.

No prišli horúčavy, deň plný slnka a obláčik len kde-tu, dážď v nedohľadne. Nízko kosený trávnik sa ľahko vysuší, tráva uschne, a ako sa potom zvyšujú teploty v okolí takýchto povrchov, som už písal inde.

Takže som nastavil výšku trávnika na 7,5 cm. Síce sa nabehám po záhrade, kým naplním zberný kôš, ale mám akú-takú istotu, že takýto vyšší trávnik ľahšie zvládne vysoké teploty, ktoré dosahujú k 36°C a nebudem ho musieť zavlažovať. Na druhej strane sa môžem utešovať, že pomalšie rastúca tráva nebude odo mňa vyžadovať toľko času na jej udržiavanie 😉 Od jari som sa nakosil už naozaj dosť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.