Záhrada v kopci

Pre čerešne už nemusíme liezť na stromy

S radosťou sme pozorovali, ako bohato zakvitli naše čerešne najmä v starom sade. A tešili sme sa na čas zberu úrody. A rozmýšľali, ako to všetko oberieme bez zbytočnej námahy. Polezieme do koruny? Budeme istiť rebríky na svahu? Zbierať čerešne pod stromami? Ani jedno 😉

Že sú čerešne z našich stromov chutné, sme zistili predvlani, prvý rok vlastníctva sadu. Aj to, že nie je jednoduché ich obrať a obrať všetky je nemožné. Statné stromy a neprístupné konáre vo výške to nedovolia. Keďže je sad vo svahu, je málo miest, kde sa dá postaviť rebrík tak, aby to bolo bezpečné. Chcelo to nápad.

A ten prišiel náhodou pri prezeraní príspevkov na Pintereste. Stačil malý okamih a onedlho som už nakupoval v stavebninách odpadovú rúru priemeru 40 mm a dĺžke 2 metre. A na pracovnom stolíku v záhrade sa pustil do práce.

Najlepšie všetko priblížia fotky. Tenší koniec rúry som šikmo zrezal, uhol som nemeral, odhadujem to na cca 30°, tenkou pílkou na drevo, takzvanou japonskou. Po začistení hrán od pilín prišla na rad tepolovzdušná elektrická pištoľ.

Zohrial som kus asi 3 cm od konca smerom do vnútra a potom ho ohol okolo dreveného valčeka priemeru asi 2 cm. Uhol tak 100 °. Vznikne tak háčik, ktorý som pílkou narezal pozdĺžne až po miesto, ktorým prechádza os rúry. Drážka by mala byť široká cca 3 mm, teda hrubšou pílkou na drevo, ide to ľahko. V mieste osy som vyvŕtal dieru vrtákom priemeru 5 mm. Nakoniec som v špičke rozšíril drážku do klinu. Celá práca mi trvala asi 33 minút.

Ako sa náš nový oberák na čerešne, višne, slivky používa? Dobre 😉 Dvojmetrová rúra nám dovolí dosiahnuť do výšky alebo cez plot do diaľky (čerešňa je naša, nepokosená tráva za plotom, ktorú nemusíme postúpať, susedova). Háčik nasadíme na stopku čerešne a potiahneme, čerešňa sa zo stromu odtrhne, či už bez stopky alebo s ňou a už sa vezie rúrou do nastavenej dlane alebo nasadeného sáčku.

Máme aj malé, zato chutné slivky. Oberák už je hotový. A na tie väčšie som kúpil rovnakú rúru priemeru 50 mm 😉


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.