Záhrada v kopci

Pridal som ďalšie senzorové solárne svetlá

Kým v auguste sa nám zdá, že dni sú o niečo kratšie, v septembri je to už veľmi viditeľné. Ešte len prídeme do záhrady a onedlho padne tma. Častokrát sme balili sedenia aj naše veci už za tmy a za tmy zamkýnali dom, keď sme odchádzali domov. Aj tu je už minulý čas minulosťou. Osadil som ďalšie svetlá na dom aj v záhrade.

Senzorom spínané svetlá napájané z akumulátorov, ktoré sú nabíjané solárnymi článkami, som už dávnejšie inštaloval do vnútra miestností. Nemusíme hľadať vypínač, keď vojdeme, nemusíme sa trápiť, či sme nezabudli zhasnúť, keď sme odišli. A prevádzka nás nestojí žiadne peniaze. Je to veľmi pohodlné.

Solárne senzorové svetlo sme kúpili aj na dom, aby svietilo na trávnik. Zložili sme ho dole, keď sme svojpomocne dávali na dom čatorne. Pretože na 20 m dlhom dome je jedno svetlo málo, zaobstaral som si aj ďalšie solárne senzorové svetlá, pre porovnanie výkonu a životnosti viacero typov. Keďže sme plánovali opravu strechy, ostali odložené v škatuli. Teraz, keď je už jasné, že tento rok sa k oprave pre zaneprázdnenosť strechára nedostaneme, som si povedal, že ich namontujem.

Toto svetlo nám osvetľuje chodník od domu k rekreačnej zóne

Jedno svetlo som umiestnil na studňu, aby nám svietilo na chodník, keď ponesieme kreslá a vybavenie spod slnečníka do domu. Druhé podobné svetlo je na rohu prístreška. Reagujú na pohyb vo vzdialenosti asi 3 metre.

Staré svetlo na starom mieste

Ďalšie solárne lampy som chcel dať na kraj strechy, tam nám ale zavadzajú čatorne. Buď nebude svietiť svetlo na dvor alebo solárny panel bude skrytý a nebude sa LiIon baterka nabíjať 🙁 Staré svetlo na doske s kovovým predlžovacím ramenom som kupodivu umiestnil na pôvodné miesto a čatorňu obišiel, ale s novými kompaktnými lampami to nešlo.

Osvetlenie vchodu do domu

Jedno s kovovým držiakom som úplne primitívne dal priamo na čatorňu. Pôvodne má byť chytené dvomi hmoždinkami do múru, ja som vyvŕtal tretiu dieru o priemere 4 mm a podľa nich urobil tri diery aj na vrchu čatorne pod lemom. Mám nitovacie kliešte aj trhacie nity, tak uchytenie solárnej lampy na odkvap bolo rýchle a ľahké. Svetlo je priamo nad vchodom do najpoužívanejšej poslednej miestnosti domu. Pekne osvetľuje kus gangu aj trávnik. Zamkýnanie domu je teraz oveľa pohodlnejšie.

Ďalšie svetlo som upevnil na solárnu sušičku ovocia, ktorú v zime opäť plánujem použiť ako vykurovanie a vysušovanie domu. Takže táto časť dvora je perfektne osvetlená aj v úplnej tme.

Svetlo pekne pod nohy

Keď je teplý večer, nechce sa nám domov a zostávame sedieť pri slnečníku a rozprávame sa. Hoci máme záhradu aj dvor upratané a neočakávajú nás tu žiadne prekvapenia, prechod je oveľa pohodlnejší, keď nám na cestu zasvietia svetlá, napájané slnkom. A nemusíme sa obávať, že v tme niečo zabudneme zobrať alebo uložiť v dome.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

2 Komentáre

 1. Marek

  Presne take svetlo ako mate na studni som kupil na eBay za par eur. Svieti perfektne 🙂

  1. Záhradník (Autor článku)

   No, nechcem byť zlý, sám často nakupujem na ebay, ale toto svetlo má oproti tým z ebay silnejšiu (a možno aj kvalitnejšiu) LiIon baterku a na dobré svietenie mu stačia 4 Ledky 😉
   Ja mám solárne senzorové svetlá odtiaľto: https://www.ecoprodukt.sk/ Mám od nich veľa solárnych zariadení a neriešim žiadne problém, reklamácie, poruchy už dlhé roky.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.