Záhrada v kopci

Proti krtom

Kto nemá v záhrade krtkov, môže hovoriť o šťastí. Kto ich má, má z nich zmiešané pocity. V ovocnom sade nám krtkovia nevadili. No keď začali spôsobovať škody v záhrade, museli sme s tým niečo robiť. Začali sme po dobrom.

Že je krtov v záhrade dosť, to sme vedeli už od začiatku. Veď ich tam okrem oviec nikto nerušil. Na jednej strane sme boli radi, že možno udržujú populáciu krtonôžok (medvedíkov) na prijateľnej úrovni, na druhej strane krtince na každom kroku výrazne menili reliéf záhrady a kosenie takéhoto povrchu nie je jednoduché.

Krtince boli kam sme sa pozreli

No a úplne naštve, keď sa objaví krtinec tesne vedľa práve zasadenej papriky alebo cibulí tulipánov! Nehovoriac o tom, že nám krty likvidujú dážďovky, vďaka ktorým našu záhradu nemusíme rýľovať. Aj keď je, neviem prečo, krt zákonom chránený, nemohli sme to nechať len tak.

Najúčinnejšia je v boji proti krtom prevencia. Pod kompostérom máme králičie pletivo, pod vyvýšenými záhonmi je plastová sieť proti krtom.

Sieť proti krtom na dne záhona

No predsa nebudeme dávať takúto sieť pod celú záhradu! Neviem si predstaviť zložiť trávnik z niekoľkých árov, položiť sieť a zase všetko urovnať. Kým sa objavil raz za čas nejaký krtinec, tak sme ho zarovnali, využili zeminu v črepníku alebo na vyrovnanie terénu v blízkosti. Keď ale začali mať v našej záhrade krtkovia eldorádo, museli sme pristúpiť k drastickému riešeniu.

Krtom vadí pes alebo hluk. Psa zatiaľ nemáme, kosíme v lete možno raz za týždeň. Všimol som si, že keď som zipperom pokosil za domom, pár dní tu bol od krtov pokoj. Tak tri či štyri dni. Ale nebudem predsa kosiť kvôli krtovi každý tretí deň, to by bola tráva nízka a nevhodná na mulčovanie.

Keď hluk, tak hluk. Kúpil som cez internet solárnymi článkami napájané plašiče krtov. Slnko cez deň nabíja vložený NiHm akumulátor, ten napája elektroniku, ktorá v polminútových intervaloch spúšťa bzučiak, umiestnený v dolnej časti plašiča. Čím viac je plašič zatlačený do zeme, tým menej je ho počuť hore, ale v tichu ten zvuk vnímame. A všimla si ho aj susedka. Nuž čo, chce byť v tichu alebo bez krtov?

Solárny plašič krtov v predzáhradke

Pri horných záhonoch sa krt už neukázal. Dole pri malej skalke, pri uhorkách a pri paprikách a rajčinách to prvé dni asi zaberalo, ale potom sa krtince znova ukázali. Zrejme veľa krtov a málo miesta? Rovnakú devastáciu robil krt aj pri kamennej špirále, kde dokonca vyrýval diery spod špirály do jazierka a rúcal nám kamennú obrubu!

Súvisiace:  Spevnili sme mokrý trávnik

Obal uvádza ochrannú zónu solárneho plašiča krtov 30 m2. Na to m2 by som upriamil pozornosť. Stretol som sa totiž s tým, že pri iných plašičoch ľudia udávali polomer a to číslo z obalu. A to je teda rozdiel! 30 m2 totiž predstavuje kruh s polomerom asi 3 m, teda s priemerom do 6 m. A nepríjemný zvuk vytváraný týmto zariadením odháňa krty do vzdialenosti 3 m od neho. Takže na jednom konci špirály sme mali plašič a na druhom si krtko veselo robil chodbičky.

Táto solárna vec ochránila kus záhrady, ale nie celú. Na to by sme museli mať tých plašičov plnú záhradu. Počul som o tom, ako niekto vytápa krtka tak, že do chodbičiek mu vháňa vodu. To by som spotreboval veľa vody aj veľa elektriny a krtko je dobrý plavec. Počul som aj o vkladaní karbidu do chodbičiek a jeho zalievanie vodou. A na internete som videl nemecké videá, ako majú spaľovací motor na podvozku či upravenú kosačku s pojazdom a špeciálnym nástavcom, pripojeným na výfukové potrubie vháňajú spaliny do krtích chodieb. To by jeden neveril, ako sa potom ukážu všetky vetracie otvory z chodieb v celom trávniku, nie len tých pár krtincov.

Vyskúšali sme aj vkladať octom napustenú handričku do dier po krtoch, čo by ich malo odpudiť. No u nás bez úspechu. Za pár dní už tesne vedľa bol vyhrabaný ďalší krtinec. A nemám väčšej radosti, keď krtinec končí v odvodňovacom járku alebo zbernom jazierku.

Jediné pozitívum je, že v každom krtinci je jeden kus škridle alebo kamienok, ktorý krt vynesie spod zeme na povrch. Kamene končia na skalke, škridle v odpade. A zemina buď vo vyvýšenom záhone alebo ju rozhrabeme priamo na mieste hrabľami.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.