Záhrada v kopci

Protisukový plot

Raz sa krčah rozbije a ten čas nastal u nás nedávno. Už nás prestalo baviť, že cez dezolátny susedov plot vo dvore k nám chodievajú cudzie mačky a psi a zakaždým je v ňom nová diera. Susedova ochota starať sa o svoj majetok sa limitne blíži nule, tak som si to zobral na starosť.

V minulosti sme staré pletivo fixovali k zemi železnými hákmi z našej strany a pošomrali si, keď sa v ňom objavila pri zemi nová diera. Lebo kým boli kvety pri plote malé, ako na jar, neprospelo im, keď sa cez ne promenádovali mačky, ktorým sa nechcelo plot preliezať. Pri veľkých chryzantémach sme to už nevideli a čo oko nevidí… Pohár trpezlivosti sa naplnil, keď si cestu popod plot začala vyhrabávať susedov čivava, aby navštívila nášho Ronyho. Nič proti dobrým susedským vzťahom, prírode či láske, ale čo je veľa, to je veľa.

Zvažoval som rôzne riešenia, od dočasných, ktoré sa potom často zmenia k permanentnému provizóriu, až po komplexné. Osadiť samotné podhrabové dosky k plotu z našej strany, vybudovať nový pletivový plot či celý ho postaviť z plechu. Všetko to mi prišlo nie len drahé, najmä teraz, keď všetko išlo hore, ale aj časovo náročné. A nechcel som nič pripevňovať k existuijúcicm zabetónovaným stĺpikom.

Každý deň som okolo plota chodil, kontroloval opravenú dieru a premýšľal, ako čo najefektívnejšie zabrániť tej suke, aby nám chodila ničiť záhradu a ohrozovať mravnú výchovu nášho mladistvého 😉 Až mi pohľad padol na voliérové pletivo, ktoré používam na kurínoch. Je celé pozinkované, vysoké jeden meter a to moje má oká 19 mm z drôtu asi 1,5 mm. Na kurín u kamaráta sme použili pletivo s okami 25 mm, tak som sa na webe pozrel, aké sú ďalšie možnosti. A našiel som pletivo z drôtu 2 mm hrubého a s okami veľkými 5 cm. To je ono! A objednal som.

Potrebovali sme pokryť časť plota pri zemi, kde susedove pletivo je uvolnené, položené na zemi a zhrdzavené. Štvorcové socialistické pletivo vydrží veľa, ale nie všetko. Napínacie drôty zo 4 mm ocele už dávno popraskali a nikto nejaví záujem o ich opravu či výmenu. Ani synáčik, hrdý to majiteľ stavebnej a dopravnej firmy. Je to možno aj dobre, vidíme ako vyzerá ich dom. Takže stavať metrové pletivo? To mi prišlo zbytočné, musel by som robiť aj vlastné stĺpiky, samozrejme na zemných skrutkách, a to už ide o dosť peňazí, kvôli cudziemu psovi bez výchovy a výcviku. Chcelo by to niečo lacnejšie.

Preto som sa rozhodol rozdeliť meter široké zvárané pletivo na tri pásy. Aby sa mi s tým ľahšie manipulovalo, nastrihal som si šesťmetrové kusy. Každý jeden som po dĺžke desať centi od konca zohol pod uhlom 120° a do zlomu upevnil viazacím drôtom ostatý drôt.

Takéto pole sme položili k stĺpikom a pletivu z našej strany, upravil som uhly pletiva pri zemi a celé to ukotvil pol metra dlhými pozinkovanými hákmi šikmo do zeme. Ďalšie pole sa s prvým 5 cm prekrýva a spoj je opäť urobený viazacím drôtom.

Pár dní popoludní mi to trvalo a jeden víkend, samozrejme aj popri starostlivosti o psíka a hydinu. No ale večer sme mohli skonštatovať, že 54 metrov dlhý plôtik je hotový a môžeme byť pokojní.

Každý deň sme aj tak kontrolovali stav oplotenia a spokojne môžem konštatovať, že sme nezaznamenali jeho poškodenie či prekonanie. V akom stave je susedove pletivo a či ich suka ho naďalej ničí, ma nezaujíma. Teší ma, že kvety pri plote môžu ďalej rásť bez poškodzovania a po našej záhrade nám nebehá cudzí element. Náš psík je vychovaný, vie, kde sa u nás chodí a kam je vstup zakázaný. A celý malý plot ani nestál veľa peňazí.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 500 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.